Türkiye’de kripto para piyasasının büyüklüğü 1 milyar dolara yaklaştı

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de kripto para piyasasının büyüklüğü 1 milyar dolara yaklaştı
Kripto para borsalarında hareket devam ediyor. En tanınan kripto para ünitesi olan Bitcoin geçen hafta 66 bin doları aşarak yeni rekorunu kırdı. 90 bin dolara çıkacağı varsayımları de var. Ethereum, Dogecoin, Cardano üzere altcoinler de yükselişini sürdürüyor.

Thodex, Vebitcoin, Sistemcoin üzere borsaların batışından daha sonra Türk yatırımcıların bir süre aralı yaklaştığı kripto paraya ilgi devam ediyor. Bir periyot yerli borsalarda süreç hacimleri düştü lakin son devirde piyasaların hareketlenmesiyle yerli borsaların hacimleri de yükseldi. Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine bakılırsa, Bitcoin en epeyce ilgi goren para ünitesi olmayı sürdürüyor. Türkiye’de piyasanın büyüklüğü 900 milyon dolar, varsayımlara nazaran de hala 4 milyon kişi kripto para yatırımı yapıyor.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Cem Barlas Arslan, Türkiye’de yerli kripto para borsalarında şu anda 900 milyon dolar civarında bir hacim bulunduğunu söylemiş oldu. Arslan, “Yerli borsa sayısı kimilerinin kapanmasıyla azaldı. Şu anda 9 tane var. Çok sayıda Türk yatırımcının yabancı borsalarda süreç yaptığını da unutmamak gerekiyor. Global olarak ise tüm piyasalarda hareketlilik ve bununla birlikte tedirginlik var. Bir manada para emtia tarafına yönelmiş durumda. Kripto para piyasasında ise son periyotta bilhassa fan token’leri ve metaverse ilgi ve dikkat çekiyor” dedi.

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Türkiye’de kripto para bölümünün her geçen yıl biraz daha büyüdüğünü aktararak, şu ayrıntıları verdi:

“Türkiye kripto para bilinirliğinin yüksek olduğu ülkeler içinde yer alıyor. Global piyasalar içerisinde en etkin ülkelerden biriyiz. BtcTurk’ün kullanıcı datalarından yola çıkarak Türkiye’de 4 milyona yakın kullanıcının alım satım yaptığını söyleyebiliriz. Kripto para alım satım süreç hacimlerinde 24 saatlik hacim ortalamaları dikkate alındığında geçtiğimiz yıla bakılırsa yaklaşık 10 kat artış görüyoruz.

Bitcoin kripto para piyasasındaki hakimiyetini sürdürüyor. Kullanıcılar, Bitcoin’in fiyat hareketlerini yakından takip ediyor. Bitcoin alım satım hareketleri azaldığında, öbür kripto paraların alım satım yoğunluğu artıyor. Lakin piyasa hacmi yüksek olan kripto paraların öncelikli olduğunu söylemek mümkün. Muhakkak periyotlarda, kripto para projelerinin gelişmelerine bağlı olarak birtakım kripto paraların süreç hacimleri kısa mühletler için Bitcoin’i geçebiliyor ancak bu hacim artışları genelde uzun soluklu değil.”