Silikon Vadisi Bankası Mevduatı Korumak İçin Yetkililer Tarafından Kapatıldı

Bakec

Member
Silicon Valley Bank, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 16. bankacılık grubudur ve her zaman teknoloji sektörüne odaklanmıştır. Bazı kötü yatırımların (özellikle ABD devlet tahvillerinin) ardından yaklaşık 2 milyar dolar zarar kaydetti ve bu nedenle likidite sıkıntısı yaşadı. 2,2 milyar dolarlık bir hisse ihracı ile nefes almaya çalıştı ama bu boşuna bir girişimdi: yatırımcılar kabul etmedi.


Bankaya hücum korkusu


SVB’nin düşüşü, portföy şirketlerine kurumdan para çekmelerini tavsiye eden – Peter Thiel’in Kurucular Fonu da dahil olmak üzere – bazı risk sermayesi firmaları tarafından hızlandırıldı. Kısa sürede, 48 saatten az bir sürede kaçışa ve başarısızlığa dönüşen bir tavsiye. Ve hiçbir bankanın mevduatlarında müşteriler tarafından ödenen tüm likiditeye sahip olmadığı göz önüne alındığında (uzun vadeli araçlara çok para yatırılır), kurumun bir “ölümüne” yol açabilecek şubelere hücum korkusu vardı.


Beyaz Saray, Hazine ile birlikte Silikon Vadisi Bankası’ndaki gelişmeleri takip ediyor ve izliyor. Başta
zorluklar Silikon Vadisi Bankası önce güvenini tazelemeye, ardından yeni fonlar toplayarak kendisini güçlendirmeye çalıştı. Ancak başarısız olan, kontrolden çıkarak başarısızlıkla sonuçlanan bir sarmalı başlatan umutsuz bir operasyon. California için bu, çok kısa sürede kaybedilen ikinci banka: SVB’ye ek olarak, aslında Silvergate Capital Corp. faaliyetlerini kapatmaya ve tasfiyeye devam etmeye karar verdi.


ABD devlet tahvillerine yatırım


Bazı gözlemciler, Silicon Valley Bank davasının, Fed’in faiz artırımlarının likidite üzerindeki etkilerini gösterdiğini söylüyor. SVB’nin sorunları, şirketin 91 milyar $’lık mevduatı güvenli olarak damgalanan ancak şimdi 15 milyar $ daha az olan ipotek ve Hazine ile ilgili menkul kıymetlere park etmeye karar verdiği teknoloji endüstrisindeki patlamanın zirvesinden kaynaklanıyor. oran artışları nedeniyle SVB tarafından satın alındıklarından daha fazla. İflasla birlikte, teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden bazılarınınkiler de dahil olmak üzere 175 milyar dolarlık mevduat, Federal Deposit Insurance Corp.’un kontrolüne girdi.

Yeni banka Pazartesi gününden beri faaliyette


Federal kurum, SVB’nin mevduatları ve varlıkları için yeni bir banka, Santa Clara Ulusal Bankası’nı kurdu: yeni kurum, iflas etmiş kurumun müşterilerinin para çekme işlemlerini kolaylaştırmak için 13 Mart Pazartesi gününden itibaren faaliyete geçecek.

Silikon Vadisi Bankası’nın sayıları


31 Aralık 2022 itibarıyla Silikon Vadisi Bankası’nın toplam aktifleri yaklaşık 209,0 milyar dolar ve toplam mevduatı yaklaşık 175,4 milyar dolardır. Kapanış anında sigorta limitlerini aşan mevduat tutarı belirlenmemiştir. Sigortasız mevduatın miktarı, FDIC bankadan ve müşterilerden daha fazla bilgi aldıktan sonra belirlenecektir.

SVB’nin çöküşü korkutucu ama başka bir Lehman Brother değil


Analistlere göre yeni bir Lehman Brother riski yok. Silicon Valley Bank (SVB), 1983 yılında Bill Biggerstaff ve Robert Medearis tarafından bir poker oyunu sırasında kuruldu. İlk ofisi 1983’te San Jose’deki North First Caddesi’nde açıldı. Palo Alto ofisi 1985 yılında açıldı. İş stratejisi, girişim sermayesi tarafından finanse edilen şirketlerden mevduat toplamaktı. Daha sonra, risk sermayedarlarının bankacılık ve finans sektörüne doğru genişledi ve bankanın, başlangıç aşamasından sonra konsolide olan müşterilerini elinde tutmasını sağlamaya yönelik hizmetler ekledi.


1986’da SVB, National InterCity Bancorp ile birleşti ve Santa Clara’da bir ofis açtı. 1988 yılında banka halka arzını tamamlayarak 6 milyon dolar topladı. 1990 yılında, banka ilk ofisini doğu kıyısında, Boston yakınlarında açtı. Ertesi yıl, banka Pacific Rim ve Trade Finance şirketlerinin lansmanıyla uluslararasılaştı.


Büyük gruplar Svb’nin hissedarlarıdır


Silikon Vadisi Bankası’nın arkasında da büyük isimler var. Finans devi Vanguard %10,8, State Street %5,2, Blackrock %5 ve JP Morgan da %3,6 hisseye sahip. Bu iflas, bankacılık sektörü genelinde bir belirsizlik ortamını da beraberinde getiriyor, öyle ki Avrupa’da bile borsaya kayıtlı tüm kurumlar kapandı. Ancak çalan alarm zili kadar korkutucu olan Svb’nin çökmesi değil: Bu, kredi sistemiyle bağlantılı daha ciddi bir sorunun ilk işareti olabilir mi?
 
Üst