Salone del Risparmio’da “gizli yetersizlikler”

Bakec

Member

Çalışma, yatırımcı davranışını tasvir eden ve yatırım kararlarının insani ve duygusal unsurlarını vurgulayan bir anlık görüntü olmayı ve aynı zamanda sektör operatörlerinin Salone 2023’ün merkezinde yer alan konulardan biri olan tasarruf hissi ve doğrudan finansal eğitim çabalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Finansal danışmanlık ve eğitim arasındaki kısa devre

Assogestioni Araştırma Departmanı Direktörü Alessandro Rota, “Gizli farkındalık sorununu çözmek için, finansal danışmanlık ve eğitimi içeren kısa devreyi çözmek gerekiyor” diye açıkladı. Aslında, finansal bilgilerine çok güvenenler bir profesyonelin tavsiyesine daha az başvurma eğilimindeyken, gerçek bilgiye sahip olanlar uzmanlara daha çok güvenir. Bu nedenle, algılanan ve gerçek arasındaki uçurumu kapatmak esastır”.

“Kurumların rolüne ek olarak – devam etti Rota – bir de bireysel taahhüt ve sorumluluk meselesi var. Bu anlamda Sigortacılar Gözlemevimiz olumlu sinyaller veriyor: 11,5 milyon İtalyan fonlara yatırım yapıyor. Bu, bugün bir vatandaşın dışarıda olduğu anlamına geliyor. Beş kişiden biri doğası gereği çeşitlendirme, planlama ve profesyonel yatırım yaklaşımı gerektiren bir yatırım aracı kullanıyor.”

Daha fazla finansal eğitim ihtiyacı

Anket, tasarruf sahiplerinin finansal eğitiminin zayıf olmaya devam ettiğini ortaya koydu: %40,9’u enflasyonun satın alma gücü üzerindeki etkisini anlamıyor, %47,8’i faiz oranının banka kredileri üzerindeki etkisini anlamıyor, %41,6’sı hisse senetleri ve tahviller arasında ayrım yapamıyor. Ve %37,4 için karlı bir yatırım sadece şans eseridir.