“Sahte standartların veya yarı tescilli çözümlerin hakim olduğu Java EE vakumu”

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod

1. “Sahte standartların veya yarı tescilli çözümlerin hakim olduğu Java EE vakumu”

Java topluluğunda, Java Spesifikasyon İsteklerine (JSR) ve açık kaynak projelerine katılarak geliştirmeyi yönlendirmeye devam eden birçok ilginç insan var. Bazılarını burada yavaş yavaş tanıtmak ve kendileriyle projelerinden bahsetmek istiyorum. Bu kez Werner Keil ile JCP Yürütme Komitesindeki rolü ve yakın zamanda tamamlanan JSR 363 – Ölçü Birimleri API’si hakkında konuştum.

Thorben Janssen: Werner, bize biraz kendinden bahset. Yazılım geliştirmeye nasıl başladınız ve bugün ne yapıyorsunuz?

Werner Keil, 20 yılı aşkın bir süredir Java ile uğraşmaktadır.

Werner Keil, 20 yılı aşkın bir süredir Java ile uğraşmaktadır.

Werner Keil: Nispeten erkendi. Raspberry Pi’nin çocuklara ve gençlere kod yazmayı öğretmesi gibi, tatillerimde bilgisayar dersleri vardı. O zamanlar Basic veya Logo (“Kaplumbağa” olan) gibi dillerle programlamanın ilk temel ilkelerini, çoğunlukla az çok eğlenceli bir şekilde öğrendik.

Kısa bir süre sonra bu, ilk müşteri siparişlerine veya şirketlerde stajlara yol açtı. Avusturya’daki bir müşteri sayesinde Java ile çok erken (1996’dan beri) çalışabildiğim ve en başından itibaren onunla deneyim kazandığım için şanslıydım. NEXTstep ve Objective-C, Oracle veritabanları veya World Wide Web gibi diller gibi diğer gelişmelerle de erken bir aşamada çalışmalarım sırasında, ortaya çıktıklarında temel olarak WWW veya Google’da tanıştım.

Bugün dünyanın her yerindeki müşterilere Java, Java EE veya çevik yöntemler kullanarak optimizasyon, DevOps veya mikro hizmetler veya “otonom sistemler” anlamında yekpare sistemleri bölerek yardımcı oluyorum.

Janssen: Java dünyasında olmadığınızda özel olarak ne yaparsınız?

kama:
Sadece iş için değil, çok seyahat ederim. Genellikle boş zamanlarımda ya da günlük işlerimden sonra çıkan teknik konular, kitap ve makaleler dışında bazen kurgu (roman, senaryo) ya da şarkı sözü yazmak için de vakit buluyorum.

JCP’de ortak üye olarak

Janssen: Birkaç yıldır JCP’nin Yürütme Kurulunda (AK) yer alıyorsunuz ve şimdi yeniden Ortak Üye olarak seçildiniz. Bize kısaca AT’nin görevlerinden ve çalışma yöntemlerinden bahseder misiniz?

kama:
CE, Java teknolojileri için aşağı yukarı “konsey”dir. Oracle’ın daimi bir başkanı vardır ve diğer 24 üye seçilir veya onaylanır. Yani, Oracle bunları önerir – ve üyeler bunları uygun bulmadıkça (bu şimdiye kadar en az bir kez oldu) – genellikle onaylarlar.

Ana görev, mevcut Java Standartlarının (JSR) yeni veya daha fazla geliştirilmesini değerlendirmek ve oy kullanmaktır. Ayrıca, onları temsil etmek için yeni Ortak Üyeler ve CE koltukları üretenler gibi idari JSR’ler de vardır.

Janssen: AT’nin yeniden yapılandırılmasından önce, üyeler genellikle büyük şirketler tarafından sağlanıyordu. O zaman AK’ye başvurmaya nasıl karar verdiniz ve işi sizin için özel kılan nedir?

kama:
Bu tam olarak doğru değil. Bireyler nispeten uzun bir süredir ortalıktalar. Doug Lea (en son onaylandı, bu da beni AK’nin uzun süredir özgürce seçilmiş bireysel üyesi yapıyor) neredeyse başlangıcından bu yana JCP ile birlikte. Akademik çevreden bir profesör olarak, toplumu bugün JUG’ler veya özverili insanlar kadar temsil etmeyebilir. Bununla birlikte, Apache Software Foundation ile, Java’ya güçlü bir şekilde odaklanan bir açık kaynak kuruluşu nispeten erken eklendi.

Yaklaşık 2005’ten beri JCP’nin bir üyesiyim ve ilk JSR’lere 275 (363’ün selefi), daha sonra da orada Spec Lead olarak katıldım. O zamanlar, BEA Systems’e (şimdi Oracle) Java portleti standardına (JSR 168) veya Java İçerik Deposu gibi diğerlerine gömülü müşteri projelerinde yardım ediyordum. Daha sonra tüm EMEA bölgesindeki tek dış danışman olarak yine BEA için serbest çalışmaya geçtim. Bu, onların danışmanlardan beklentilerinin yüksek olmasından kaynaklanmıyordu (birçoğuyla mülakat yapıldı ve bazen bana da danışıldı).

Bu ve JSR’deki çalışmalarım beni 2008’de AK adaylığı girişiminde bulunmaya da teşvik etti. AK’ye seçildim, neredeyse Barack Obama’nın başkan olduğu hafta.

Janssen: Oracle, Java EE 8 için JavaOne’a yeni planlar sundu ve şimdi bunları JSR 366’nın EDR 2’si – Java Platformu, Enterprise Edition 8 olarak yayınladı. Java EE’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz ve Komitenin üzerinde ne gibi bir etkisi olabilir? o JCP yöneticisi?

kama:
Nihayetinde, Oracle’ın Yürütme Komitesinde yalnızca bir oyu olduğundan, CE’nin aslında Java EE 8 ve ötesinin geleceği üzerinde bir etkisi olabilir. Bir Java EE adayı olan JSR 350 (Devlet Yönetimi), uzun bir gecikmenin ardından Oracle’da dahili olarak durduruldu ve başarısız bir yenileme oylaması nedeniyle bazı kafa özellikleri değişti.

JavaOne’da Oracle, Java EE 9 için tekrar ele almak isteyebilecekleri bulutla ilgili “durum yönetimi” için biraz farklı planlar sundu. AK, Oracle’ın bu tür JSR’lerini bile makul görmezse, şimdiden başarısız olabilir. Yaratılış İncelemesi.

JavaOne’ın duyuruları yakın zamanda perspektif haline getirildi. Oracle’a göre yapılandırma veya durum izleme muhtemelen Java EE 9’dan önce planlanmıyor. Çok kötü, çünkü o zamana kadar Spring ve benzeri gibi sözde standart veya yarı özel çözümlerin daha popüler olacağı bir boşluk olacak.

Öte yandan, Oracle, JSR’lerinde TCK adı verilen uyumluluk testlerinin açık kaynak veya ücretsiz olarak bulunmadığını açıklığa kavuşturduğundan, diğer JCP (veya EC) üyeleri, bunu yapmanın araçlarını ve deneyimlerini görürlerse burada yardım etmeyi teklif edebilirler. Java EE Guardians veya Microprofile Initiative gibi hareketler burada yardımcı olabilir, çünkü birkaç küçük satıcı ortaklaşa böyle bir standardı uygulayabilir.

Ölçüm birimleri API’si

Janssen: Yakın zamanda yayınlanan JSR 363 Units API’nin spesifikasyonundan da siz sorumluydunuz. Bize kısaca JSR’yi tanıtır mısınız?

kama:
JSR 363, “değerler” veya veri odaklı JSR’lerden biridir. 310 (JDK’nın bir parçası olarak) veya 354 (Para ve Para Birimi) gibi daha uzmanlaşmış JSR’lerle kabaca karşılaştırılabilir, ancak uygulama alanları açısından daha esnektir. JSR, sayısal değerlerin ölçü birimini güvenli bir şekilde temsil etmeye ve ayrıca bunları örneğin Santigrat dereceden Fahrenheit’e veya kilogramdan pound’a veya taşlara dönüştürebilmeye yardımcı olur. F# veya daha yeni C++ sürümleri dahil olmak üzere bazı diller, benzer “tür sabit değerleri” sağlar ve hatta özel birimler için destek sağlar.

Bizim için önemli bir alan gömülü geliştirme ve “Nesnelerin İnterneti” idi. Bu nedenle, JSR 363, Java ME 8 Embedded ile ve en az Java 6 çalıştıran herhangi bir Java SE veya EE ortamıyla uyumlu çok az sayıda yeni JSR’den biridir.

Gömülü aygıtlar genellikle önemli ölçüde daha uzun bir yaşam döngüsüne sahiptir. Pek çok müşteriden, örneğin demiryolu veya otomotiv projelerinin, eğer java kullanabiliyorlarsa, uzun süre tek bir java sürümüne bağlı kalmaları gerektiğini biliyorum. Güvenlik kontrolleri çok zaman alıcıdır ve yalnızca Oracle veya Microsoft ürünün yeni bir sürümünü piyasaya sürdüğü için gerçekleştirilmez.

Ayrıca, birimler ve JSR 363, sadece birkaç isim vermek gerekirse, fasulye doğrulamasından büyük verilere, yapılandırmaya, sağlık veya performans izlemeye kadar, veri veya değerlerin ve bunların semantiklerinin söz konusu olduğu her yerde diğer JSR’leri etkiler.

Janssen: JSR 363 için başka planlar nelerdir? Başka bir sürüm planlanmış mı yoksa özellikler şimdilik tamamlanmış mı?

kama:
Spesifikasyon şimdilik tamamlandı. Java’da fiziksel büyüklüklerin ve ölçü birimlerinin haritalandırılmasına yardımcı olduğumuz için, metrik sistem gibi belirli standartları tanımlamak için on yıllar, hatta bazen yüzyıllar harcamış ISO, BIPM veya NIST gibi standart kuruluşlarına yöneliyoruz.

Teknik açıdan, 2018’de SI standardında reform yapmak için beklenen BIPM kongresinden değişiklikler gelebilir. Kesinlikle JavaDoc ve benzerleri için. API’yi de etkileyip etkilemediğini göreceğiz. API Birimi tarafından da bir MR’nin bu nedenle en geç 2018’in sonuna kadar beklenebilir.

Bundan önce, örneğin Jigsaw form sistemi aracılığıyla Java SE 9, ayarlamalara yol açan teknik gereksinimlere sahip olabiliyordu. Modülerlik ve opsiyonellik açısından JSR 363, Java SE 9 ve Jigsaw’un çok ilerisindedir. Ortamınıza bağlı olarak, 5 ila 10k mini JAR’dan tam profile (hatta 30kbyte kadar küçük) JSR’nin ihtiyacınız olan parçalarını seçebilirsiniz. Jigsaw sayesinde bunun kurulumu daha da kolay hale gelebilir. Ancak bugün zaten temel bilgileri sunuyoruz.

Eclipse Vakfı, SmartHome gibi IoT projelerinin talebi üzerine şu anda JSR 363’ü ve gerekli modülleri Eclipse projeleri için de kullanılabilir hale getirmek için çalışıyor. Örneğin otomotiv veya ilaç endüstrisindeki ünlü şirketler, üretimde zaten JSR 363’ü kullanıyor. Bu nedenle, odak daha çok sürücü sistemleri veya genişletme modülleri alanında olmalıdır. Örneğin, belirli endüstriler veya ISO sertifikası için.

Janssen: JSR 363 ve JCP Yürütme Kurulu’nun faaliyetleri hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

kama:
JSR 363 için giriş noktası, unitsofmeasurement.github.io veya uom.technology veya uom.si gibi kısa biçimlerdir (SI sistemi ve desteği için). Yürütme Kurulu, üyeleri ve faaliyetleri jcp.org/en/participation/committee adresinde mevcuttur.

Janssen: Başka hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

kama:
Hepsini listelemek için neredeyse çok fazla. JSR’lerin yanı sıra, UOMo (JSR 363 için bahsedilen Eclipse desteği ile bağlantılı olarak) ve diğer Eclipse projeleri de bahsetmeye değer. Eclipse Science WG’nin bir parçası olarak özellikle bilim, sağlık veya biyoteknoloji alanında.

Microprofile artık bir Eclipse projesi olduğu için bazı alanlarda da yardımcı oluyorum, özellikle izleme veya yapılandırma. İkincisine PCP (Performance Co-Pilot) ve Parfait gibi projelerde de katkıda bulundum.

Apache’ye biraz ara verdikten sonra, yeni mobil veya IoT cihazlarının özelliklerini açık ve şeffaf bir şekilde sürdürmek için 2011’de kurucu ortağı olduğum OpenDDR projesini yılın sonunda yeniden etkinleştirdim. Ne yazık ki, Apache ile bu şekilde yürümedi, çünkü esas olarak veri ve yürütülebilir kod fikri Eclipse ile aynı çekişi elde edemedi (“Babel” sayesinde kısmen de kullanılabilir) Klingonlar kendi dillerinde;-)).

Janssen: Seni nerede bulabilirim?

kama:
Şu anda ağırlıklı olarak Almanya’daki Rhein-Main-Neckar bölgesinde. Çevrimiçi, blog veya genel olarak çeşitli açık kaynak projeleri kapsamında, ancak Cıvıl cıvıl veya Facebook Oldukça sık aktifim. Şirketimin www.catmedia.site web sitesi var. Orada ayrıca LinkedIn veya XING gibi diğer iletişim seçeneklerini de bulacaksınız.

Janssen: Röportaj için çok teşekkür ederim ve JCP İcra Komitesinde ve diğer birçok projenizde devam eden başarınız.

()

Haberin Sonu