MicroProfile 4.0 – gecikmiş bir siyasi açıklama

Adanali

Member


  1. MicroProfile 4.0 – gecikmiş bir siyasi açıklama

MicroProfile 4.0, Noel’den bir gün önce ve dolayısıyla tam da eski yılda piyasaya sürüldü. Bu sürüm, 2020 Yazı için resmi olarak duyuruldu. Ancak, büyük bir organizasyonel uyum, Java teknolojisinde yaklaşık altı aylık bir gecikmeye neden oldu. Beklemeye değer miydi?


MicroProfile 4.0’ın çeşitli API’lerine ilk bakış, bir veya daha fazla yararlı ekleme gösterir, ancak gerçekten yeni veya yenilikçi bir şey bulamazsınız. Ancak topluluk, yeni sürüm için normalden çok daha uzun süre beklemek zorunda kaldı. Ve aynı zamanda ana sürümde bir sıçrama oldu. Neden bu?

İlk olarak, dört Java EE 8 API’si (CDI 2.0, JSON-P 1.1, JAX-RS 2.1 ve JSON-B 1.0), aynı ada sahip Jakarta EE 8 eşdeğerleriyle değiştirilmiştir. Aynısı, dahili olarak kullanılan 1.3 ek açıklama API’si için de geçerlidir. Aynı zamanda, diğer MicroProfile API’lerinin tüm bağımlılıkları az önce bahsedilen API’lere güncellendi.

Öte yandan, ki bu kesinlikle çok daha önemli, MicroProfile’ın şu anki sürümü, yeni oluşturulan MicroProfile çalışma grubu yönetiminde yayınlanan ilk sürümdür ve bu nedenle yeni tanımlanan MicroProfile spesifikasyon sürecini takip eder.

Bir girişim doğuyor


Beş yıl önce bir grup “ilgilenen kişi” bir araya gelip MicroProfile.io girişimini başlattığında, bunların hiçbiri yolculuğun önümüzdeki yıllarda ne kadar başarılı olacağını hayal bile edemezdi. yıl olsun Enterprise Java evrenindeki mikro hizmetler için satıcıdan bağımsız fiili bir standart oluşturmak amacıyla başlatılan MicroProfile artık geniş bir hayran kitlesine sahip.

En başından beri MicroProfile.io girişimi, hafif bir spesifikasyon süreci, iletişimde şeffaflık, üretici bağımsızlığı ve yüksek derecede yenilik ile karakterize edildi. Uygulamadan pratiğe, diğer şeylerin yanı sıra, spesifikasyondan önce uygulamanın pratik yaklaşımına da yansıyan slogan budur. Bu yaklaşımın sonucu oldukça etkileyici: on üç sürüm (MicroProfile 4.0 dahil) ve ardından on adede kadar farklı uygulamada uygulanan yılda ortalama iki veya üç sürüm!


Ancak başarı arttıkça sorumluluk da arttı. Başlangıçta bir sürümün belirli içeriğini son derece çevik bir şekilde, yani minimum işlem yükü ve çok geç kararlarla tanımlamak yeterliyken, sürekli büyüyen kullanıcı topluluğu içinde daha fazla planlanabilirlik arzusu yayılmayla birlikte büyüdü.

Bu nedenle, Sürüm 4.0’dan önceki son haftalardaki MicroProfile.io girişiminin – yine Eclipse Foundation’ın acil talebi nedeniyle – API’nin daha fazla geliştirilmesiyle daha az, esas olarak organizasyonel zorluklarla ilgilenmesi tesadüf değildir. Odak noktası, özellikle orijinal girişimin bir Eclipse çalışma grubu (MicroProfile Working Group, kısaca MPWG) halinde yeniden düzenlenmesi ve mevcut ve gelecekteki tüm API’ler için bir spesifikasyon sürecinin (MicroProfile Spesifikasyon Süreci, kısaca MPSP) geliştirilmesiydi.

Mikro profiller çalışma grubu


MPWG’nin ana görevi, MicroProfile projesinin hem teknolojik, organizasyonel hem de finansal açıdan gelecek yıllar için sürekli olarak daha da geliştirilmesini sağlamaktır. Bu nedenle çalışma grubunun kurumsallaşması, Eclipse Foundation’dan Enterprise Java topluluğuna gelecekteki güvenlik yönünde açık bir sinyal ve sonuç olarak geliştirme, dağıtım ve coud yönetimi – yerel set için fiili MicroProfile standardını kullanmaya devam etme talebidir. mikro hizmetler.

MPWG’nin çekirdeği, çeşitli şirketlerden ve Java kullanıcı gruplarından (Atlanta JUG, IBM, Jelastic, Garden State JUG, Oracle, Payara, Red Hat, Fujitsu ve Tomitribe ve yakında iJUG) oluşan bir yönlendirme komitesidir. Görevleri, MicroProfile’ın gelecekteki genel yönüne ek olarak, çeşitli spesifikasyonların daha da geliştirilmesini koordine etmeyi de içerir.

Şirketlere (kurumsal üyeler) ve bireysel müdürlere (taahhüt üyeleri) ek olarak, JUG’ler, araştırma ve geliştirme ortakları veya üniversiteler gibi yönlendirme komitesi (misafir üyeler) tarafından davet edilen kuruluşlar da MPWG’ye geçici olarak katılabilir. İkincisi, bu süre zarfında belirli sorunları ele almak veya faaliyetleri teşvik etmek için bir yıllığına davet edilir. Ancak, Cooperate üyeleri ve Commit üyelerinin aksine, konuk üyelerin hiçbir zaman oy hakkı yoktur. Bu adım, ekibin uzun vadede gereksiz yere büyümesine izin vermeden ortakların gelecekte belirli konulara dahil olmalarını sağlamalıdır.

MPWG ve vizyonu hakkında daha fazla ayrıntı MicroProfile Çalışma Grubu Tüzüğünde bulunabilir.

Mikro profil belirleme süreci


Yeni API’leri belirtirken veya mevcut API’leri daha da geliştirirken daha fazla şeffaflık oluşturmak için önemli bir araç, ilişkili ve resmileştirilmiş süreçtir. Daha fazla şeffaflık, daha iyi planlama ve dolayısıyla topluluk içinde daha fazla kabul görme sağlar. Bu, hem MicroProfile uygulamalarının yönetilebilir üreticileri grubu hem de bu uygulamaların önemli ölçüde daha büyük kullanıcı grubu olan geliştiriciler için geçerlidir.

Yeni API’lerin spesifikasyonu veya mevcut API’lerin sürüm 3.3’e kadar daha fazla geliştirilmesi oldukça pragmatik bir şekilde ve her şeyden önce bireysel API’lerin kendi içinde düzenlenirken, sürüm 4.0’dan itibaren Eclipse Foundation Spesifikasyon Süreci v1.2 (kısaltılmış: EFSP) kasıtlı olarak kullanılmaktadır. . Bu nedenle, mevcut MPSP’nin – basılı formda – birden az DIN A4 sayfasıyla başarılı olması ve EFSP’ye yapılan atıf dışında, esasen yalnızca bireysel işlem adımları arasındaki zaman dilimlerini belirtmesi şaşırtıcı değildir (bkz. şekil).
Eclipse Foundation belirtim süreciEclipse Foundation belirtim sürecine genel bakış(M) Kişisel bir sonuç


Orijinal soruya geri dönelim: MicroProfile sürüm 4.0 için nispeten uzun süre beklemeye değdi mi değmedi mi?

Yalnızca politik bileşene bakarsanız, o zaman mevcut sürüm, Eylül 2016’da MicroProfile 1.0 sürümünde kullanıma sunulmasından bu yana muhtemelen en önemli kilometre taşlarından birini temsil ediyor.

İlişkili spesifikasyon süreci de dahil olmak üzere yeni kurulan MicroProfile çalışma grubu sayesinde, MicroProfile nihayet emekleme döneminin ötesine geçerek yetişkin alanına geçti. Süreç kasıtlı olarak o kadar esnek olacak şekilde tasarlandı ki, önceki, hoş bir şekilde yüksek yıllık sürüm oranı, kalite kaybı olmadan neredeyse hiç değişmeden tutulabilir.

Bir tür içsel kavram kanıtı olarak görülebilecek mevcut sürüm, sonunda sürecin gerçekten işe yarayacağını gösteriyor. Çünkü MicroProfile 4.0’ın odak noktası daha çok kurumsal uyum olsa da, açıkça bir veya iki API değişikliği var. Ancak bir sonraki blog yazımda bunun hakkında daha fazla konuşacağız.


()ana sayfaya
 
Üst