Kripto para borsası Bitzlato’ya ‘kara para’ operasyonu

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Kripto para borsası Bitzlato’ya ‘kara para’ operasyonu
Europol‘den yapılan yazılı açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı kripto para borsası Bitzlato’nun yasa dışı fonları Rus para ünitesi Ruble’ye çevirerek kara para aklanmasını sağladığı bildirildi.


Açıklamada, ABD ve Fransa polisi tarafınca gerçekleştirilen ve Belçika, Güney Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Hollanda güvenlik ünitelerinin dayanak verdiği operasyonda Bitzlato’nun en üst yöneticisinin ABD’de; Üst Yönetici (CEO), finans yöneticisi ve pazarlama yöneticisinin İspanya’da; bir yöneticisinin de Güney Kıbrıs’ta olmak üzere toplam 5 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.


Operasyon kapsamında 18 milyon euro kıymetinde mal varlığına el koyulduğu vurgulanan açıklamada, toplamda 50 milyon euro pahasında 100’den çok kripto para hesabının da dondurulduğu kaydedildi.


İşlem yapılan paranın yüzde 46’sı yasa dışı fon


Açıklamada, Bitzlato’da yapılan toplam 2,1 milyar euro sürecin yüzde 46’sının yasa dışı fonlarla gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.


Çoğunlukla siber dolandırıcılık, para aklama, fidye yazılım ve çocuk istismarı kabahatlerinden elde edilen yasa dışı fonların yaklaşık 1 milyar euro’ya denk geldiği söz edilen açıklamada, Bitzlato’nun, Fransa’da kayıtlı bir firmadan kiraladığı internet sitesinin kapatıldığı kaydedildi.
 
Üst