JavaLand III Konuşmacısı: Bert Ertman ile Röportaj

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
JavaLand gittikçe yaklaşıyor. Böylece, yeni Java Konferansı’nın ilk kez Brühl’s Phantasialand’da düzenlendiği tarih. Geçtiğimiz haftalarda bundan biraz bahsetmiştim ve bu fırsatı, dersleriyle çeşitli programda yer alan birkaç konuşmacıyı kademeli olarak tanıtmak için değerlendirmek istiyorum. Bugün o Bert Ertman: NLJUG başkanı ve Java şampiyonu.

Bert Ertman (@bertertman)

Bert Ertman (@BertErtman)

(Resim: Markus Eisele)

Bert Ertman, Hollanda’daki Luminis’te bir Üyedir. Ertman, müşteri atamalarına ek olarak inovasyon, bilgi paylaşımı, koçluk, teknoloji kararları ve satış öncesi faaliyetlerden sorumludur. Yarı zamanlı olarak Hollandalı Java Kullanıcı Grubu NLJUG’nin başkanıdır. Ertman, uluslararası konferanslarda (J-Fall, Devoxx, JavaOne ve Jfokus dahil) yazılım mimarisi ve kurumsal Java konularında sık sık konuşmacıdır ve Hollandalı “Java Magazin” için yazar ve yayın kurulu üyesi olarak yer almaktadır. 2008 yılında gıpta ile bakılan “Java Şampiyonu” unvanını aldı. Deneyimleri hakkında blog yazıyor ve Twitter’da @BertErtman.

Daha önce hiç Almanya’da bulundunuz mu ve nerede? En iyi/en kötü hatıranız olarak neyi aldınız?

Evet, komşu bir ülke olduğu için tahmin edebileceğiniz gibi birçok kez Almanya’ya gittim. Almanya ziyaretlerim çoğunlukla tatillerle ilgili. Almanya’nın benim için en önemli özelliği, hem yarıştan hem de çevreden keyif aldığım Trier bölgesindeki yıllık Dünya Ralli Şampiyonası hafta sonu ve bir diğeri de her yıl ziyaret etme eğiliminde olduğum Oberhausen’deki Noel pazarı. Almanya ile ilgili en kötü anım, Avusturya’daki kış sporları alanlarına giden yollardaki korkunç trafik sıkışıklığıdır.

Almanya’daki konferansın atmosferini genel olarak tanımlamanız istenseydi, ne söylerdiniz?

Daha önce Almanya’daki konferanslara hiç katılmadım, bu yüzden onları tarif etmem zor. Bununla birlikte, dünya çapında birçok konferansta tanıştığım uluslararası çevredeki en iyi konuşmacılardan bazıları Alman’dır, bu nedenle Almanya’daki konferans katılımcıları muhtemelen oldukça şımarıktır ve iyi bir iş çıkarmak için elimden gelenin en iyisini yapmalıyım.

Geçmişte bulunduğunuz bir geliştirici konferansı için en sıra dışı yer neresiydi? JavaLand’in tema parkı fikri sizinle nasıl karşılaştırılır?

Kesinlikle sunduğum bir konferans için en alışılmadık yer, Oslo ve Kiel arasında seyahat eden bir yolcu gemisindeydi. Norveç Oracle Kullanıcı Grubu (OUGN) tarafından düzenlenen bu konferansın tamamen izole olması gerekiyor, böylece katılımcılar tamamen içeriğe konsantre olabiliyorlar, ancak bir şekilde bardaki içeceklere odaklanma dikkatlerden kaçmadı;- ) Bir tema parkında konferans düzenleme fikri kesinlikle bana çekici geliyor. Genel olarak, yeni teknolojiden ilham alma fikri ile bazı eğlence ve rahatlama noktalarının birlikte iyi gittiğini düşünüyorum. Bir konferansa gitmek bir “deneyim” olmalıdır ve bir tema parkı kesinlikle bunu başarmanın bir yoludur.

Bu röportajı yapmak için zaman ayırdığınız için teşekkürler Bert!

Bert, JavaLand’de “Baharı Java EE’ye Geçirmek İçin En İyi Uygulamalar” hakkında konuşacak.

()

Haberin Sonu