Java EE Geliştiricileri için Docker | sıcak çevrimiçi

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Docker bugünlerde herkesin dilinde. Ve web’de giderek daha fazla örnek mevcut. Son zamanlarda tüm açık kaynak projeleri, yalnızca basit bir ZIP indirmeyi mümkün kılmakla kalmadı, aynı zamanda önceden yapılandırılmış bir Docker görüntüsü de sundu.

Basit bir Java EE geliştiricisi olarak, kapsayıcıları, görüntüleri ve Docker’ı çevreleyen birçok terime ve özelliğe bir göz atmak bile başımı döndürdü. Bu yüzden meslektaşım Rafael ile bir takım oluşturdum ve bu yılki JavaOne için sözde uygulamalı bir laboratuvar oluşturdum. Aslında bu, talimatlar yardımıyla bağımsız olarak yapılabilecek eğitimden çok farklı değil, ancak eğitmenin desteğiyle.

Java EE geliştiricileri için

Eğitimi temellere odakladık. Docker’ı çalışır duruma getirmek ve makinenizde temel bilgileri denemek temel gereksinimlerdi. Görüntüler nedir ve bunları makineme nasıl alabilirim? Ve bir uygulama sunucusuyla nasıl çalışılır? WildFly ve çeşitli bloglardan ve web sitelerinden bilinen örnek uygulama “Ticket Monster” örnek olarak sunuldu. Ayrıca Docker Compose ve Docker Swarm’a da hızlıca göz attık. Sonuç olarak, planlanan iki saat için bol miktarda malzeme vardı ve en azından katılımcılar bunu başardı.

Ancak burada bir şans vermek ve eğitimi bu blogun okuyucularına da tavsiye etmek istiyorum. Belgelerin tamamı web’de bit.ly/DockerJavaEE adresinde ücretsiz olarak mevcuttur ve kaynak kodu ilgili GitHub deposundan elde edilebilir. Özel blogumda küçük bir önizleme ve meslektaşımla (İngilizce) bir röportaj var.

Geriye dönüp bakıldığında JavaOne’a katılan 80 katılımcının iki saat eğlenceli vakit geçirdiği söylenebilir. İşten işe gittik ve birçok soruyu cevaplayabildik.

Docker HOL'un JavaOne Üzerindeki İzlenimleri

Docker HOL’un JavaOne Üzerindeki İzlenimleri

(Resim: Markus Eisele)

Geliştiriciler için sırada ne var?

Sonuç olarak, Docker ve onun geliştiricilerle olan ilgisi hakkındaki görüşlerinizi ve tartışmalarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Farklı işletim sistemlerinde birkaç ay çalıştırdıktan sonra, hala bir geliştirme sürecine kolayca entegre edilebileceğine ikna olmadım. Şirketin geleceğini kesinlikle etkileyecektir.

()

Haberin Sonu