İşte ipotekler üzerindeki etkiler

Bakec

Member
Değişken konut kredilerinde taksitler yüzde 66 arttı


Başlangıçta 456 avro olan değişken ipotek taksiti, 2022’nin başına kıyasla %66 artışla 759 avroya ulaşabilir. Tahmin, Facile.it tarafından yapılan simülasyonlardan geliyor ve son artıştan sonra 303 avroluk bir artış olduğunu gösteriyor. Mutuionline.it için ise değişken faizli ipotek talepleri yılın ilk çeyreğine kıyasla %14,7’den %5,3’e düştü ve en güvenli seçim olan sabit faizin toplamın %90’ını temsil etmeye devam edeceğini bekleyebiliriz. Yıl sonuna kadar talepler. Zor durumda olanlar için, taksiti azaltmak amacıyla krediyi uzatmak, ancak daha fazla faiz ödemek veya alternatif olarak halefiyet ödemek mümkündür. Zor durumdaysanız veya işinizi kaybettiyseniz, ödemeleri askıya almak için her zaman Gasparrini fonuna başvurabilirsiniz.

%7’nin üzerinde değişken, %6’da sabit


Yeni değişken ipotek oranları “kısa sürede” ortalama “2021 sonunda %0,6’dan %7 civarına” gelebilir: 150.000 avroluk yirmi yıllık bir kredi için “aylık taksit 1.180 avro olacak, yani 515 avro daha fazla (İki yıl önce elde edilenle karşılaştırıldığında +%77,4)”. Fabi bunu, ECB’nin yeni faiz artırımı sonrası taksitli alımların maliyetini analiz ederek hesapladı. Parasal sıkılaştırma sonucunda eski değişken faizli konut kredilerinin taksitleri 2021 yıl sonuna göre yüzde 75’e varan oranda arttı. Eski sabit faizli konut kredileri artışlardan etkilenmezken, yenileri “uzaklaştı” ortalama faiz yaklaşık %1,8 ile %6’nın üzerinde”, aylık taksitler ise “iki katından fazla artırılabiliyor”. Yüzde 6’nın üzerinde faiz uygulanan 200 bin avroluk 25 yıl vadeli sabit ipoteğin aylık taksiti 1.341 avro, yüzde 5,6 faizli 100 bin avroluk kredinin taksiti ise 627 avro olacak.

Kredi almak giderek zorlaşıyor


ECB’nin kararları reel ekonomiyi etkiliyor, birkaç ay sonra çalışmaya başladı ve Eurotower ve Bank of Italy araştırmalarından da anlaşılacağı üzere işletmelerden gelen talep minimuma düştü. Ayrıca bankalar kredi verme koşullarını da sıkılaştırdı. İtalya Merkez Bankası’nın Temmuz ayındaki son verileri, işletmelere verilen kredilerde %4’lük bir düşüş ve ailelere yönelik bir azalma olduğunu gösteriyor. Fabi sendikası tüketici kredisi konusunda da simülasyonlar gerçekleştirdi: 2021 sonunda ortalama %8,1 olan oran bugün %14,25’e ulaşabilir: 25.000 adetlik bir arabayı on yıllık bir krediyle tamamen taksitle satın almak 10.971 euro daha fazlaya mal olur (+%29,3) 750 Euro’luk bir çamaşır makinesi için ise 5 yıllık kredi için 157 Euro daha fazla (+%16,7) harcarsınız.

Mevduat hesabı faizleri artıyor


Ancak diğer taraftan, müşterilerin baskısı altındaki bankalar ve finans şirketleri, sıfır faizle geçen on yılın ardından mevduat hesapları ve finansal yatırım faizlerini yukarı doğru ayarlıyor. Ancak düzenleme tasarruf stoğunun tamamını etkilemedi. İleriye bakıldığında, bu durum bankaların bilançoları üzerinde daha yüksek bir fonlama maliyetiyle birlikte baskı oluşturacaktır.

Kamu kasasına yüklü bir fatura bekleniyor


Bu oranlar aynı zamanda kamu borcuna ödemek zorunda kalacağı faiz nedeniyle Devletin sırtına da yükleniyor. Faiz harcamaları 100 milyar euro civarında olabilir (2020’ye göre 40 milyar daha fazla). YİD ve BTP ihalelerinde İtalya Merkez Bankası’nın hesapladığı Rendistato endeksinden de görüleceği üzere ortalama getiriler %3,94’e ulaştı.
 
Üst