Istat, Mart ayında sanayi üretimi düştü: 2022’de -%3,2

Bakec

Member
Düşüşte olan sektörler

İkincisi, aslında Şubat ayına kıyasla olumlu değişiklikler ve geçen yılın Mart ayına göre daha belirgin bir büyüme gösteren tek ülkeler. Aslında, diğerleri arasında, ben tüketim malları (%-4,7), ara mallar (%-6,0) ve daha belirgin ölçüde enerji (%-11,2). En büyük düşüşe uğrayan ekonomik faaliyetler arasında ağaç, kağıt ve matbaa endüstrileri (% -13,4), elektrik, gaz, buhar ve hava tedariki (% -12,5) ve madencilik faaliyeti (% -11) görüyoruz.

Otomotiv için +%35

Bunun yerine, imalat gibi endüstrilerdir. taşıma araçları (+%12,4), temel farmasötik ürünlerin ve farmasötik müstahzarların üretimi (+%6,5) ve kok kömürü ve rafine petrol ürünleri imalatı (+%3,3). Ulaşım araçları sektörünün büyümesinin itici gücü, motorlu kara taşıtı üretimi %17,4 arttıMart ayında aylık bazda ve yıllık bazda %35,8 arttı. Bu, Istat’ın Haziran 2021’den başlayarak yaklaşık iki yıldır sektör için kaydettiği en büyük trend artışı.

Codacons: “Enflasyon, İtalyan ekonomisi üzerinde bir kaya gibi duruyor”

“Mart ayında üretim, art arda üçüncü kez düşüş kaydetti, bu artık yalnızca endişe verici bir sinyal değil, aynı zamanda sanayi sektörünü etkileyen zorlukların somut bir kanıtı. Özellikle tüketim malları, frensiz, daralma ile bir düşüş kaydettiği için endişe verici. Aylardır ülkemizi etkisi altına alan fiyat acil durumundan açıkça etkilenen yıllık bazda -%4,7’lik bir rakam” dedi. “Haneler tarafından en çok satın alınan ürünlerin fiyatlarda belirgin bir çift haneli artış kaydetmesiyle, İtalyan harcamaları ve tüketimi üzerinde doğrudan etkileri olan, İtalyan endüstrisi üzerinde bir ton gibi ağırlığa sahip olan, kesinlikle hızla yükselen enflasyondur”. başkanı Codacons, Carlo Rienzi, Istat tarafından sağlanan veriler hakkında yorum yapıyor.