IMF: İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
IMF: İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz
İngiliz hükümetinin 45 milyar sterlin hacmindeki vergi indirim paketini duyurmasının akabinde IMF’den açıklama geldi.


IMF sözcüsü tarafınca yapılan açıklamada, “İngiltere’deki son ekonomik gelişmeleri yakından izliyoruz ve yetkililerle bir arada çalışıyoruz” sözü kullanıldı.


‘Eşitsizliği artıracaktır’ uyarısı


Ülkede açıklanan büyük mali paketin, ailelerin ve işletmelerin güç şokuyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı, vergi indirimleri ve tedarik tedbirleri yoluyla büyümeyi artırmayı amaçladığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, fakat maliye siyasetinin para siyasetine zıt maksatlarla işlememesinin kıymetli olduğu vurgulandı.


Açıklamada, “İngiltere dahil birfazlaca ülkede yüksek enflasyon baskısı göz önüne alındığında, bu noktada büyük ve amaca yönelik olmayan mali paketler önermiyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.


Söz konusu tedbirlerin muhtemelen eşitsizliği artıracağı belirtilen açıklamada, 23 Kasım bütçesinin İngiliz hükümetine daha amaca yönelik dayanak sağlamanın yollarını düşünmesi ve bilhassa yüksek gelirlilere yarar sağlayan vergi tedbirlerini bir daha değerlendirmesi için bir fırsat sunacağı kaydedildi.


Hükümetin vergi indirim paketini açıklamasının akabinde sterlinde tarihi düşüş yaşanmıştı


İngiltere Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, geçen cuma, ülkede toplam 45 milyar sterlini bulacak vergi indirimlerinin uygulanmasına hazırlanıldığını duyurmuştu.


Bu durum, ülkenin dış borçlanmasının yükseleceği tarafındaki beklentileri artırarak sterlinin güç kaybetmesine niye olmuştu. İngiliz sterlini, dün Asya piyasalarında 1.0350 ile tüm vakit içinderın en düşük düzeyini görmüştü.


Öte yandan İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkede 40 yılın en yüksek düzeylerinde seyreden enflasyona karşı geçen hafta siyaset faizini 50 baz puan artırarak yüzde 2,25 düzeyine yükseltmişti.


BoE Baş Ekonomisti Huw Pill, bugün yaptığı açıklamada, hükümetin planladığı vergi indirimlerine bankanın dikkate bedel bir para siyaseti karşılığı vermesinin mümkün olduğunu belirtmişti.
 
Üst