Geecon Prag 2015 | sıcak çevrimiçi

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
22 ve 23 Ekim tarihlerinde Prag’da ikinci kez düzenlenen Geecon’da birçok ilginç derse katılabildim ve Hibernate ve JPA 2.1 ile performans optimizasyonu hakkında konuşabildim.

Konferans geçen yıl olduğu gibi bir sinema salonunda gerçekleşti. Gösterim odaları, kurulu büyük ekran ve ses sistemi ile çok iyi teknik koşullar sunuyordu. Tüm dersler videoya kaydedildi ve çevrimiçi olarak erişilebilir hale getirilecek. Aşağıda kişisel favorilerimi ve sunumumu kısaca özetledim.

Simon Brown modüler monolitler üzerine ilginç bir konferans verdi. Monolitler ve mikro hizmetler uzun süredir gündemde olan bir konu. Orta zemin, modüler monolitler genellikle göz ardı edilir. Pek çok uygulama için iyi olan popüler bir mimari çözüm oldukları için bence yanlış.

Brown’ın sunumunda tanıttığı gibi, modüler bir monolit birkaç iyi tanımlanmış bileşenden oluşur. Bunlar yekpare bir dağıtımda tek bir uygulamada birleştirilir ve her iki mimari yaklaşımın faydalarından bazılarını birleştirebilir. Bir yandan, bireysel bileşenlerin test edilmesi ve uyarlanması, yapılandırılmamış bir tek parçaya göre daha kolaydır. Öte yandan, yekpare dağıtım, dağıtılmış bir mikro hizmet mimarisinin karmaşıklığını ortadan kaldırır.

Modüler yapı sayesinde modüler bir monolit, mikro hizmet mimarisine doğru bir ara adım olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, bir mikro hizmet mimarisinin beklenen faydalarının, dağıtılmış bileşenlerin ek karmaşıklığını haklı çıkarıp çıkarmadığı dikkatlice incelenmelidir.

JBoss Forge ile Java EE Prototipi

Bir diğer ilginç konuşma ise Antonio Goncalves’in “JBoss Forge ile eksiksiz bir Java EE uygulaması geliştirmek için 50 dakika” idi. Yalnızca birkaç slayt ve çok sayıda örnekle, çok az çabayla bir Java EE uygulamasının prototipinin nasıl oluşturulacağını gösterdi. JBoss Forge, oluşturma sürecini, çeşitli yapılandırma dosyalarını ve Java kaynak kodunu oluşturmak için kullanılır. JBoss Forge, mevcut yapılandırma ve kaynak kodu dosyalarını değerlendirir ve diğer araçlarda sıklıkla olduğu gibi ek dosyalar oluşturmaz. Bu nedenle, proje bağımsız olarak değiştirilebilir ve ardından JBoss Forge ile daha fazla işlenebilir. Diğer bir avantaj, eklenti mimarisi ve farklı spesifikasyonları ve uygulamalarını destekleyen çok sayıda eklentidir.

Deneyimlerime dayanarak, JBoss Forge’un yardımıyla eksiksiz bir kalıcılık katmanı, gerekli CRUD hizmetlerinin temel uygulamalarını ve kapsamlı bir REST API’sini kısa sürede oluşturmanın mümkün olduğunu doğrulayabilirim.

Hibernate ve JPA 2.1 ile performansı optimize etme

Cuma sabahı Hibernate ve JPA 2.1 class (slaytlar) ile performans ayarlamamda, performans sorunlarının yaygın nedenlerini ve olası çözümlerini gösterdim.

İlk ve genellikle en önemli adım, performans sorunlarının erken tespitidir. İdeal olarak, bu, yalnızca bir müşteri desteğe şikayette bulunduğunda değil, geliştirme sırasında da mümkündür. Bunu yapmanın iyi bir yolu, diğer şeylerin yanı sıra size yürütülen sorguların sayısı ve sürelerinin yanı sıra bir hazırda bekletme oturumunda önbelleklerin kullanımı hakkında bilgi sağlayan hazırda bekletme istatistikleridir. Bu bilgilere dayanarak, daha küçük geliştirici veritabanlarında bile birçok sorun erken tespit edilebilir.

Ardından, bulduğunuz performans sorunlarını düzeltmenin çeşitli yollarını özetledim. Sorgu optimizasyonuna ve gerekirse yerel SQL deyimlerinin kullanımına ek olarak, varlık grafikleri ve farklı önbelleklerin kullanımı yardımıyla alma stratejisinin sorguya özel tanımı özellikle dikkat çekicidir. Bu makale, yukarıdakilere ve diğer bazı performans ayarlama seçeneklerine ilişkin daha ayrıntılı bir genel bakış sunmaktadır.

Küçük sonuç

Burada özetlenenlere ek olarak, konferansı çok ilginç ve gelecek yıl için tavsiye edilmeye değer kılan birkaç ilginç sunum daha vardı. Kesinlikle tekrar sunum yapacağım ve tekrar katılmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

()

Haberin Sonu