Eski Ilva, Arcelor Mittal'in çıkışında çalışmalar sürüyor

Bakec

Member
Tgcom24

Meloni hükümeti artık bir çözüm bulmaya, özellikle de bitmek bilmeyen ve pahalıya mal olacak anlaşmazlıkları önlemeye çalışıyor. İtalya Ticaret ve Made in Italy Bakanı Adolfo Urso'nun, “hükümet ve dolayısıyla devlet, İtalyan çelik endüstrisini kurtarmak ve yeniden başlatmak için bugün her zamankinden daha fazla sahada” olduğuna dair güvence veren sözlerinin ardından Mimit müsteşarı Massimo Bitonci, “saçma” dediği gönüllü tasfiye hipotezleri ile müzakere yoluyla çözüm arasında en sonunda “olağanüstü yönetime” doğru ilerleyeceğimizi ekliyor. Ancak sonrasında “bir sürecin başlaması gerekiyor, yönetim yapısının ve sanayi planının değişmesi önemli”.

Hükümetteki bazı kaynaklara göre, bir komiserin gelmesini ve ihtilaf açılmasını öngören olağanüstü yönetim hipotezinin yanı sıra devlet tarafından kaynak enjekte edilmesi ve dolayısıyla potansiyel yeni yatırımcıların uzaklaştırılması da söz konusu. aynı zamanda şirketi temizlemek ve sıfırdan başlamak için “kontrollü” bir yönetim düşünüyorlar, bazı ikincil hasarlarla birlikte, ancak daha sonra yeniden faaliyete geçmek için bazı yeni ortaklar toplamamıza olanak tanıyacak bağlamı yaratmaya çalışıyoruz.

Yönetici, Arcelor Mittal'in suç kalkanını ortadan kaldırmak için mutabakat zaptı girişiminde bulunduktan ve ayrıca Pazartesi günkü toplantıda yalnızca “AM'lerin” onayını aldığı toplantıda ahlaki iknayı oynadıktan sonra, bir çözüm üzerinde el yordamıyla çalışıyor. “azınlık hissedarı olarak bile finansal ve yatırım taahhütleri” üstlenememe. Ancak karmaşık bir satranç oyununda Hintlilerden de bir karşı hamle gelir. Bir yandan Invitalia'nın Acciaierie d'Italia'nın operasyonlarını desteklemek için 320 milyon euroluk yeni sermaye daha ödemesinden “lehinde” olduklarını söylerlerse ve bunun sonucunda hisselerin “%34'üne seyreltilmesiyle” (ve Bu nedenle Invitalia'nın oranının %66'ya yükseltilmesi nedeniyle, “ters hisse ağırlıklarında bile Invitalia'nın endüstriyel ortağı rolünü aynı %50 kontrol statüsüyle sürdürmeye devam edebilmek” için yönetimden vazgeçmek istemiyorlar. .

Bu konu aynı zamanda siyaseti de ateşliyor. Çatışma sosyal medyada yapılan paylaşımlarla yaşanıyor. “Meloni hükümetinin Ilva krizinde hiçbir sorumluluğu yok. Ilva krizi – diye yazıyor Eylem lideri Carlo Calenda, daha sonra Conte ve arkadaşları tarafından yok edildi” ve şunu ekliyor: “Mittal ile kısıtlamalar ve zırhlı kazıklar olmadan bir şirket kurmanın daha sonraki tercihi delilikti” “.

Facebook'ta, Senato'daki M5s grup lideri Stefano Patuanelli, suçlamaları göndericiye geri göndererek, bugünkü durumun “tüm hataların annesinin kızı, yani Renzi-Calenda çifti tarafından hiçbir zaman yeterince açıklanmayan bir seçim” olduğunu söyledi. üretim tesisini Arcelor Mittal liderliğindeki konsorsiyuma devretmek.”

Sendikalar endişeli

Çarşamba günü Lombardiya Bölge İdare Mahkemesi, ödenmeyen faturalar nedeniyle doğalgazın kesilmesi yönünde karar verecek. İtalya Ticaret ve Made in Bakanı Adolfo Urso, 11 Ocak saat 10.00'da eski Ilva'daki son olaylar hakkında Senato'ya rapor verecek. Ancak sendikalar endişeli.