Credit Suisse borsada çöktü ve listeleri sürükledi: 355 milyar kayıp

Bakec

Member
Credit Suisse hisseleri ve borsaları batırdı: değerlemede 355 milyar kayıp


Çarşamba koyu kırmızıdan
Avrupa borsaları Credit Suisse’den bunaldı. Sonrasında erken hafta erimesi Californian Svb’nin çöküşü nedeniyle, Eski Kıta listeleri kapitalizasyon açısından 355 milyar dolar kaybediyor. Bireysel fiyat listelerinde Frankfurt %3,27 (Dax 14,735 puan), Londra %3,83 (Ftse 100 7,344 puan), Paris %3,58 (6,885 puanda Cac 40) kaybetti. Ftse Mib için unutulacak başka bir seans. Bankacılık sektörünün belli bir ağırlığa sahip olduğu blue chip endeksi, kapitalizasyon bazında 27 milyarın üzerinde 25.565 puanla %4,61’den zeminden ayrılıyor. burdan takip edebilirsiniz hepsini yabancı fiyat listeleri ve İtalyan borsası gerçek zamanda.

Credit Suisse: İflas sertifikaları hızla artıyor, iflas riski


Credit Suisse’in kredi temerrüt takas sertifikaları, grubun sürekliliği için ciddi bir tehdit oluşturan bin puanlık kritik eşiğe yaklaşıyor. Özellikle bir yıllık sertifikalar, Cmaq platformuna göre dün tüm zamanların en yüksek seviyelerinde 835,9 baz puana yükseldi ve rakip Ubs’nin benzer türev menkul kıymetlerinin 18 katı ve Deutsche Bank’ınkilerin yaklaşık 9 katı değerinde.
Suudiler neden Zürih bankasına mali desteği dışlıyor?


Depreme Credit Suisse’in ana hissedarı sebep oldu. Bu, Bloomberg tarafından Suudi Ulusal Bankası başkanı Ammar Al Khudairy ile yapılan bir röportaja atıfta bulunarak bildirildi. Al Khudairy, Bloomberg TV’ye verdiği bir röportajda bankanın bir kriz durumunda Credit Suisse’i desteklemeye istekli olup olmadığı sorusunu yanıtlarken, “Birçok nedenden dolayı kesinlikle hayır. Bunlardan bazıları düzenleyici ve kanuni niteliktedir” yanıtını vurguluyor. daha fazla likidite talebi. Suudi devlet varlık fonunun %37’sine sahip olduğu Suudi Ulusal Bankası, Geçen yılın sonunda Credit Suisse’in en büyük hissedarı olduİsviçreli borç verenin %9,9 hissesini satın aldıktan sonra.

Credit Suisse’e ne olur ve neden sermaye artırımına ihtiyaç duyabilir?


Credit Suisse, mali raporlama üzerindeki iç kontrollerinde “önemli eksiklikler” tespit ettiğini söyledi. Yıllık raporunda, hasta İsviçre bankası, “yönetim, mali tablolarındaki önemli yanlışlık riskini belirlemek ve analiz etmek için etkili bir risk değerlendirme süreci tasarlamakta ve sürdürmekte başarısız oldu” dedi. Banka, mali krizden bu yana en büyük yıllık zararını bildirdiği 2022 yılı sonuçlarının etkilenmediğini söyledi. Credit Suisse, geçtiğimiz hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan “teknik” olarak nitelendirdiği üç yıllık mali tablolarla ilgili bir son dakika çağrısı aldıktan sonra yıllık raporunu yayınlamasını ertelemek zorunda kaldı. Banka son yıllarda bir krizden diğerine geçerek ağır kayıplar verdi. Konuya yakın bir kaynağa göre, bankanın iç kontrollerindeki eksiklikler ilk olarak bankanın denetçisi PwC tarafından tespit edildi. Ayrı bir açıklamada PwC, “yönetim, konsolide mali tablolardaki parasal olmayan kalemlerin eksiksizliği, sınıflandırılması ve sunumu üzerinde etkili kontroller tasarlamakta ve sürdürmekte başarısız olmuştur” dedi.
Credit Suisse başkanı krizden bahsediyor: Bizi Svb ile karşılaştırmak doğru değil


“Güçlü sermaye oranlarımız, güçlü bir bilançomuz var. Dolayısıyla bankamız için devlet yardımı söz konusu değil.” Bu, Credit Suisse başkanı Axel Lehmann tarafından Suudi Arabistan’daki finans sektörü konulu konferansta ifade edildi. Bloomberg’den gelen haberlere göre yönetici, “Credit Suisse’in mevcut sorunlarını ABD ile karşılaştırmanın adil olmayacağını” belirtti. Silikon Vadisi Bankası’nın son çöküşüözellikle bankalar farklı şekilde düzenlendiğinden.” “İlacı çoktan aldık” dedi ve Zürih bankasının yeniden yapılandırma programında iyi yolda olduğunu da sözlerine ekledi. grubun kötü mali performansının ışığında, başkan olarak 2022 için 1,5 milyon İsviçre frangı olan yıllık maaşı, yönetici olarak aldığı 3 milyonluk maaşı koruyor. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce başkan olduğundan bu yana, grubun hisseleri %75 düştü .

Lehman Brothers kazasını tahmin eden uzman: “Sırada Credit Suisse var”


Geleceği tahmin eden ekonomi gurusu Lehman Brothers’ın çöküşü Credit Suisse’i batacak bir sonraki banka olarak tanımlayın. Fox ile yapılan bir röportajda, Robert KiyosakiRich Dad Company’nin kurucu ortağı , şöyle diyor: “Sorun tahvil piyasası ve benim tahminim gidecek bir sonraki bankanın Credit Suisse olacağı yönünde.” Kiyosaki’ye göre “Amerikan ekonomisinin en büyük sorunu”, “ciddi sorunlara” neden olacak tahvil piyasasıdır.

Credit Suisse bankası başarısız olursa ne olur: son haberler


öz Kredi Suisse başarısız olursa, ki şu anda pek olası görünmüyor, sonuçları küresel finansal sistem ve özellikle Avrupa için ciddi olacaktır. Aslında, Credit Suisse sistemik bir bankadır, yani çökerse krizler ve iflaslar gibi domino etkisi yaratabilecek kadar büyük ve birbirine bağlı bir banka anlamına gelir. Credit Suisse, kârlılığını ve sermayesini aşındıran bazı skandallar ve kötü yatırımlar nedeniyle ağır kayıplar yaşadı. Bu nedenle banka, temettü kesintileri, hisse geri alımları, sermaye artırımı ve yönetim değişiklikleri gibi önlemlerle mali durumunu güçlendirmeye çalışmaktadır. Ayrıca banka, ulusal ekonominin temel direklerinden birinin başarısız olduğunu görmek istemeyen İsviçreli yetkililerin desteğine de güvenebilir.


Credit Suisse News: Ne kadarını yönetiyor ve kaç çalışanı var?


Credit Suisse, İsviçre’nin en büyük bankalarından ve dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biridir. Yıllık raporuna göre Credit Suisse, 2022 sonunda 1.440 milyar CHF (yaklaşık 1.300 milyar Euro) toplam varlık yönetti ve bunun 1.080 milyar CHF’si (yaklaşık 980 milyar Euro) müşteri fonlarıydı. Credit Suisse’in 150’den fazla ülkeden 45.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Bankanın genel merkezi İsviçre’nin Zürih kentindedir, ancak çeşitli varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı işleriyle dünya çapında yaklaşık 50 ülkede faaliyet göstermektedir.


kredi temerrüt takasları nedir


Kredi temerrüt takasları (CDS), alacak sahibini, altta yatan borçlunun olası bir temerrüdüne karşı korumak için kullanılan bir finansal türev aracıdır. Özünde, CDS, koruma alıcısı ile koruma satıcısı arasında, koruma alıcısının, temel borçlunun temerrüdüne karşı koruma karşılığında koruma satıcısına periyodik bir meblağ ödediği bir anlaşmadır. Koruma alıcısı, genellikle ilgili kredi tutarına göre baz puan olarak ifade edilen, dönemsel olarak sabit bir meblağ öder. Dayanak borçlunun temerrüde düşmesi durumunda, koruma satıcısı, koruma alıcısına, temel alacak tutarını herhangi bir geri alma değeri düşülerek ödemek zorundadır. CDS, koruma alıcısının, altta yatan borçlunun temerrüt riskine karşı koruma sağlamak için periyodik bir prim ödediği hayat sigortasına benzer. CDS, küreselleşen finans dünyasında yeni türev finansal araçlardan biri olarak tanıtıldı. Özet olarak, CDS, bir alacak sahibini, temel borçlunun temerrüde düşme riskine karşı korumak için kullanılan bir finansal türev araçtır.
 
Üst