Canlı hayvan ithalatı bir daha başlıyor

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Canlı hayvan ithalatı bir daha başlıyor
Hayvancılıkta yüksek maliyetler niçiniyle üretimin yetersiz kalması ve son bir ayda süratle artan fiyatlar et ithalatını gündeme getirdi. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Lideri Vet. Dr. Ahmet Yücesan et meblağlarının üretici açısından olması gereken seviyeye çıktığını, olağan fiyat çizgisine ulaştığını belirtti. Şu anda stoklarla ilgili meşakkat bulunuyor. Fiyatlar yükseliyor ve piyasada tedirginlik var. Yücesan, bıçak sırtında giden bir piyasa olduğuna dikkat çekti. “Ramazan ayı, turizm döneminin açılışı, yaz ayları ve Kurban bayramı üzere ette hareketin başlayacağı devirler geliyor. Bakanlık ithalat için mutabakatlar yapmaya başladı” diyen Yücesan yurt içi üretim ve birlikteinde yapılacak ithalatla kısa vadede piyasanın bir biçimde dengelenebileceğini, orta vadede ise tüketimdeki artışla birlikte bir daha kasvetin başlayacağını söylemiş oldu.


en çok ithalat 2018’de yapıldı


Dünya gazetesinden Emel Yiğit’in haberine nazaran; son 10 yıllık datalara bakıldığında periyot dönem canlı hayvan ithalatının arttığı görülüyor. Lakin bilhassa 2016 yılıyla birlikte yaşanan artış dikkat cazip. 2016 yılında 322,8 milyon dolar olan canlı hayvan ithalatının 2016 yılında 604 milyon dolara 2017 yılında 1 milyar 212 milyon liraya çıktığı görülüyor. 2018 ise son 10 yılın en epey ithalat yapılan yılı. Bu yıl toplam 1 milyar 768 milyon dolarlı ithalat yapıldı. daha sonrasında ise alınan tedbirlerle ithalat yavaş yavaş suratını kesti ve 2022 yılının 11 aylık periyodunda 120 milyon liraya kadar geriledi.


Et fiyatlarında önemli bir artış kelam konusu. Ulusal Kırmızı Et Kurulu (UKON) datalarına bakılırsa 15 Aralık 2022’de 116,9 lira olan yağsız dana kilogram fiyatı 16 Ocak tarihinde 135,5 liraya kadar yükseldi. İthalatın yolunu açan da fiyatlardaki bu artış oldu.


İthalatta risk var


Ahmet Yücesan ithalatta geçmiş periyotlarda yaşanmış bir riske dikkat çekti. bir süre daha sonra ithalat yapılan ülkelerin, kendi pazarlarının daraldığı sebebi öne sürülerek satışı kesmesi kelam konusu olabilir. Çiftçi-Sen Genel Lideri Ali Bülent Fazilet Türkiye’de yurt ortasındaki gereksinime bakılmaksızın ihracata yönelik üretiminin teşvik edildiğini söylemiş oldu ve “Üretemediklerinizi de ithal etmek durumundasınız. Aldığımız mamüllerin nereden geldiği muhakkak değil. Sistem küçük çiftçi ve aile üreticilerini yok ediyor” dedi.


Erdem’in değerlendirmesine bakılırsa yem fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bir ortamda üreticinin hayvancılık yapması mümkün değil. Evvelce her ailenin 2-3 hayvanı olduğunu ve hem de bitkisel üretim de yaptıklarını kaydeden Fazilet, bunun artık mümkün olmadığını piyasa kaidelerinde süt ineklerinin dahi kesildiğini söylemiş oldu. bu türlü ette de dışa bağımlı hale gelinebileceğini tabir eden Fazilet “Çözüm tekrar hayvancılık ve bitkisel üretimin bir ortada yapıldığı bir sistemde. Tarımı kendi gereksinimlerimize bakılırsa organize etmek gerekiyor. Aksi biçimde gereksinimimiz olmayanları üretip gereksinimlerimizi dışarı vereceğiz” dedi.


Taze karkas et satışı yapılacak


Et ve Süt Kurumu’ndan et ve süt meblağlarına ait bir açıklama geldi. Kurum, Ramazan ayı hazırlıkları kapsamında et ve süt meblağlarını düzenleme ve dengeleme emeliyle gerekli yetkinin alındığını duyurdu Et ve Süt Kurumu’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Kırmızı ette arz güvenliğinin sağlanması ve fiyat istikrarı konusunda gerekli önlemler alınmaktadır. Et ve Süt Kurumu satış mağazaları ve Tarım Kredi Birlik Marketlerde ekonomik fiyatlarla kâfi seviyede eser arzı için gerekli olan tedarik süreçleri tamamlanmıştır. Ayrıyeten, muhtaçlık olması durumunda üreticilerimizin üretim maliyetleri göz önünde bulundurularak piyasaya taze karkas et satışı yapılacaktır.”
 
Üst