Bankalar ekstra kârlara yeni vergi getirmeye hazırlanıyor

Bakec

Member
23 Eylül 2023 14.59


Hükümet ile hazine arasında Varlık kararnamesinde yeni bir değişiklik yapılmasına ilişkin anlaşma: kurumlara uygulanan vergi değişecek
Ekstra kar nedir


Bankaların ekstra karları derken, bankalar tarafından geçen yıl elde edilen ve ECB tarafından kararlaştırılan faiz oranlarındaki artışa bağlı olan karları kastediyoruz: Yönetici, bir yandan ipotek taksitlerinin arttığını, diğer yandan ise faiz oranlarının arttığını belirtiyor. bankaların nezdinde cari hesabı olanlara ödediği faiz de aynı şekilde artmadı. Başbakan Giorgia Meloni bunu “haksız kazanç” olarak nitelendirdi. Her durumda verginin, bugün İtalya’da halihazırda vergi ödeyen tüm bankalar tarafından ödenmesi gerekecek.Senato’daki ilk taslak


Bankalar, “ödeme yerine” verginin iki buçuk katı tutarındaki tutarı dağıtılamayan rezerve ayırabilecek. Bu rezerv “birincil sınıf 1 sermaye unsurları arasında” hesaplanmakta, yani bankaların sermayesini güçlendirmektedir. Önümüzdeki birkaç saat içinde Senato’ya sunulması gereken, bankaların ekstra karlarına ilişkin yasayı yeniden yazan hükümetin değişiklik taslağında da bunu okuyoruz.


Ayrıca vergi, 2021 mali yılının “aynı marjını” en az %10 aşan 2023 mali yılına ait “faiz marjı tutarı üzerinden %40 oranında uygulanarak” hesaplanıyor. Önceki versiyon 2022 bütçesinde (%5 fazla) ve 2023 bütçesinde farklı hesaplanıyordu.

Kararname ile ilgili haberler


Corriere della Sera ve Messaggero’nun haberine göre vergi miktarı, “ağırlıklı ortalama” varlıkların %0,26’sı olarak belirlenecekti. Ayrıca, “Varlığa aktarılan vergi, ancak o varlığın hissedarlara dağıtılması durumunda hazineye ödenecektir”. Değişikliklere rağmen hükümet, ilk konut ipoteklerine yönelik önlemlerin yeniden finanse edilmesi amacıyla 2,5 ile 2,7 milyar arasında bir meblağı bir araya getirmeyi hedefleyecek. Hükümetin Assett kararnamesinde yaptığı değişiklik Il Messaggero’da okunabilir: “Damgalanmak üzere Devlet Muhasebe Ofisine gönderildi”. Ayrıca %0,26’lık eşik, gazetenin “devlet tahvilleri hariç bilanço kalemi olan ağırlıklı varlıklara ilişkin Forza Italia değişikliklerinde yer alan ilk hipotezlerde (%0,15 – %0,18) öngörülenden daha yüksek olduğunu” açıklamaktadır, ancak 2,7 milyar gelirin korunmasını garanti altına almak için tavan yükseltildi.”


İlgili
 
Üst