Arjantin banknotları koyacak yer bulamıyor

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Arjantin banknotları koyacak yer bulamıyor
Güney Amerika’da Brezilya’dan daha sonra en büyük ikinci iktisada sahip Arjantin’de enflasyon, yüzde 100’e yaklaşarak son 31 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Dünyanın en yüksek enflasyona sahip ülkelerinden biri olan Arjantin’deki bankalar, süratle paha kaybeden Arjantin pesosunu koyacak boş yer bulamıyor.

Bloomberg’te yer alan habere bakılırsa, Banco Galicia ve Banco Santander bankaları, ulusal banknotları koymak için yeni kasalar kurmak zorunda kaldı.

Bankacılık dalından kaynaklara dayandırılan haberde, Banco Galicia, 2019’dan bu yana sahip olduğu iki kasaya, 2022 yılında nakit depolamak için sekiz kasa daha ekledi ve önümüzdeki aylarda iki kasa daha kurmayı planladığı aktarıldı.

Arjantin son senelerda ekonomik krizin yarattığı istikrarsızlıkla gayret ediyor.

Yüksek enflasyonla uğraş eden Buenos Aires hükümetinin halihazırda IMF’ye yaklaşık 40 milyar dolar da borcu var.

Arjantin’de şu anda en büyük peso banknotu olan bin peso pahası şu anda resmi borsalarda yaklaşık 5.40 dolar pahasında. Lakin geçen haftalarda piyasadaki döviz kuruna nazaran 3 dolardan daha azdı.

Enflasyonla bir arada yükselen fiyat artışları karşısında günlük gereksinimini karşılamak isteyen Arjantinliler, yüzlerce banknot taşımak zorunda kalıyor. birebir vakitte daha fazla sayıda banknot gereksinimi niçiniyle süreçler de giderek zorlaşıyor.

Arjantin Merkez Bankası’nın datalarına göre, 2019’dan bu yana kamu sirkülasyonundaki para ölçüsü 895 milyardan 3.8 trilyon pesoya yükseldi. Ülkenin bankaları ve iş kümeleri, mevcut sistemi bankalar, işletmeler ve vatandaşlar için daha verimli hale getireceğini söyleyerek daha yüksek pahada banknot basması daveti yapıyor.
 
Üst