Annelere yönelik tedbirden alışveriş kartına 2024 yılının ikramiyeleri

Bakec

Member
Çalışan annelere ikramiye

Alışveriş kartı “Size özel”

Taşıma bonusu

Kreş bonusları

Elektrik faturalarına olağanüstü katkı

Psikolog bonusu

Kültür kartı ve liyakat kartı

36 yaşın altındaki ipotekler

Şarj istasyonu bonusu

Bina bonusları


Çalışan annelere ikramiye Yaklaşık 800 bin çalışan anneye yıllık net 1.700 avroya varan maaş avantajı sağlayacak katkı payı kesintisi. Maliyet: 570 milyon euro.


Alışveriş kartı “Size özel” – ISEE'si 15 bin avronun altında olan vatandaşlara yönelik gıda ve temel ihtiyaç alımlarında kullanılacak katkı. 600 milyon euroluk fon ayrıldı.


Taşıma bonusu – Toplu taşıma ve demiryolu taşımacılığı için 15 bin Euro'ya kadar ISEE sahibi vatandaşlara ve bu bonusa tahsis edilen fonları içeren “Size Özel” sosyal kart sahiplerine ayrılan sezonluk biletlerin satın alınmasına 60 Euro katkı.


Kreş bonusları – 10 yaşın altında çocuğu olan aileler ve ISEE'si 40 bin avroya kadar olan devlet ve özel anaokulları ile ciddi kronik hastalıkları olan 3 yaş altı çocuklara yönelik evde destek türleri için maksimum 3.600 avroya kadar teşvik . 240 milyon euroluk fon.


Elektrik faturalarına olağanüstü katkı 2024 yılının ilk üç ayı için geçerli olan bu bonus, yalnızca ekonomik sıkıntı yaşayan Sosyal Elektrik Bonusu sahiplerine, aile birimindeki üye sayısına göre çeşitlenen tutarda verilmektedir. 200 milyon euroluk fon.


Psikolog bonusu – Kaygı, stres, depresyon ve psikolojik kırılganlık koşullarındaki insanları desteklemek amacıyla ISEE'si 50 bin avroyu aşmayan vatandaşlara yönelik maksimum 1.500 avroya kadar sübvansiyon. 8 milyon avroluk fon.


Kültür kartı ve liyakat kartı – Her ikisi de 500 avro, kümülatif: birincisi gelire bağlıdır (en fazla 35 bin avro ISEE), ikincisi ise lise bitirme sınavında en fazla 100 not alınmasına bağlıdır. 190 milyon euroluk fon.


36 yaş altı ipotekler – İSEE'si 40 bin Euro'nun altında olanlara, ilk evlerini alırken vergi ödemekten (kayıt, tapu ve ipotek vergileri) muafiyet sağlayan 36 yaş altı ipotek bonusu artık olmayacak, ancak İlk evini satın almak için finansmana ihtiyaç duyan 36 yaş altı ISEE'li vatandaşlara 40 bin avroya kadar yüzde 80'e kadar kamu garantisi veriliyor. 282 milyon euroluk fon.


Şarj istasyonu bonusu – Özel kullanıcılar için maksimum 1.500 Euro, apartmanlar için ise 8 bin Euro'ya kadar olmak üzere elektrikli araçların şarj edilmesine yönelik altyapı kurulumu ve satın alma fiyatının %80'i tutarında katkı payı. Maliyet: 40 milyon euro.


Bina bonusları – Son olarak 2024 yılındaki bina ikramiyelerinden de kesintiler yapılıyor. Süper ikramiye: Superbonus %70 kesintiyle varlığını sürdürecek ve yalnızca apartman dairelerine ayrılacaktır. 31 Aralık 2023 tarihine kadar inşaatı tamamlamayanların meblağlarının geri ödenmesini önleyecek bir af öngörülüyor. Deprem bonusu: Gayrimenkul birimi başına maksimum 96 bin Euro harcama için %50 indirim. Çalışmaların ardından sismik riskte 1 veya 2 sınıf azalma sağlanması durumunda kesinti %70 veya %80'e çıkar. Ekobonuslar: Pencerelerin ve demirbaşların değiştirilmesi ile güneş gölgeleme veya biyokütle kazanlarının değiştirilmesi için 60 bin avroya kadar harcamalarda %50 indirim. Mobil bonuslar: Mobilya ve bazı ev aletlerinin satın alınmasında 5 bin avroya kadar harcamalarda %50 indirim.
 
Üst