ABD Hazine Bakanı Yellen’dan ‘küresel mali kriz’ uyarısı

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan ‘küresel mali kriz’ uyarısı
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, CNN televizyonuna verdiği röportajda, iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.


ABD’de federal hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasına ait Yellen, ABD Hazine Bakanlığı’nın olağanüstü tedbirleri uygulamaya başladığını, bu tedbirlerin haziran ayının başına kadar süreceğini fakat bir daha de bunun bir garantisi olmadığını söylemiş oldu.


Yellen, ABD’nin 1789’dan bu yana tüm mali yükümlülüklerini yerine getiren bir ülke olduğunu vurgulayarak, ABD hükümetinin borçlarını her vakit ödeyebileceğine olan inancın global finansal sistemin temelini oluşturduğunu, ABD Hazine tahvillerinin “en güvenli” varlıklar olduğunu tabir etti.


ABD’nin muhtemel bir temerrüde düşmesinin sonuçlarını kıymetlendiren Yellen, “Şüphesiz ABD iktisadında bir resesyona yol açar ve global bir mali krize niye olabilir. Doların rezerv para ünitesi rolünü mutlaka baltalayacaktır” dedi.


Yellen, borç limitinin yükseltilmesinin üzerinde “müzakere edilemeyecek ya da pazarlık yapılamayacak” bir husus olduğunu belirterek, “Amerika, vadesi gelen tüm faturaları vaktinde ödeyen emniyetli bir borçlu olmalı ve Kongre bunu yapmanın bir yolunu bulmalı. Geçmişte daima bu biçimde olmuştur” diye konuştu.


‘Enflasyon konusunda sahiden hayli yeterli bir ilerleme gördük’


Ülkedeki yüksek enflasyona da değinen Yellen, enflasyonla gayrette kaydettikleri ilerlemenin kendisini cesaretlendirdiğini lisana getirdi.


Yellen, “Bence ABD’de enflasyon konusunda sahiden epey uygun bir ilerleme gördük” dedi.


Enflasyonun hane halkları için bir telaş olmaya devam ettiğini belirten Yellen, lakin enflasyonu yükselten tedarik zinciri darboğazlarının çözüldüğünü söylemiş oldu.


Yellen, ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) bağımsız olduğunu ve siyasetleri konusunda yorum yapamayacağını vurgulayarak, “Bence kuvvetli bir iş gücü piyasasını sürdürmek ve beraberinde enflasyonun düşmeye devam etmesini sağlamak için gerekli olduğunu düşündüklerini yapmaya çalışıyorlar.” dedi.


Çin’in dış ticaret ve memleketler arası ekonomik bağlantılardan sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu Hı ile bu hafta yaptıkları görüşmeyi de pahalandıran Yellen, dünyanın en değerli iki iktisadının iklim değişikliği de dahil olmak üzere global değere sahip konularda işbirliği yapma sorumluluğu olduğunu kaydetti. Yellen, “Küresel zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışma konusundaki işbirliğimizi ve kararlılığımızı görüştük.” diye konuştu.
 
Üst