Yazılım Geliştirme: 2024 JavaLand Konferansındaki Röportajlar

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
JavaLand'in yıldönümünü kutlamak için Gregor Trefs, Sandra Ahlgrimm, Thomas Much ve Gerd Aschemann ile konuştuk. Şu ana kadarki deneyimlerini ve bu yıl neden orada olacaklarını anlatıyorlar.

Duyuru

Hendrik Ebbers, JCP Uzman Grubunun üyesi olan bir Java Şampiyonudur ve JavaOne'da birçok kez Rockstar konuşmacısı olarak tanınmıştır. Hendrik, şirketi Open Elements ile şu anda Hedera Hashgraph'ın tasarlanmasına ve hizmetlerinin halka sunulmasına yardımcı oluyor. Embarc Software Consulting GmbH'de yazılım mimarı, danışman ve eğitmen olarak Falk Sippach her zaman katılımcılarında, müşterilerinde ve meslektaşlarında ateşlenecek tutku kıvılcımını arıyor. 15 yılı aşkın bir süredir ağırlıklı olarak Java ortamında çevik yazılım geliştirme projelerine destek vermektedir.

Javaland 2024 – Neden oradasınız?

Gregor Trefs:
Aslında ilk konuşmamı JavaLand'daki bir konferansta verdim. Ve birkaç yıl boyunca Falk ile Java programcılarına işlevsel programlamanın temellerini tanıtmayı amaçlayan bir atölye çalışması yürüttüm. Etkinliğin açıklığı ve olumlu atmosferi beni her zaman etkiledi. Canlı tartışmaları ve farklı bakış açılarını son derece zenginleştirici buluyorum. Bu nedenle bu yıl “Durum Bilgili Özelliğe Dayalı Test ve Yeniden Düzenleme” konulu bir ara oturumu sundum. Basit örneklerin ötesinde, özellik tabanlı testlerin durum bilgisi olan ortamlarda nasıl kullanılabileceğini ve jqwik'in yeniden düzenleme amacıyla akıllıca nasıl kullanılacağını gösteriyorum.

Sandra Ahlgrimm: Java topluluğunun en önemli konferansını kaçırmak istemedim.

Thomas Much: JavaLand gerçekten eğlenceli! Rahat atmosfer, çeşitli formatlar, yurtiçi ve yurtdışından konuşmacılar ve katılımcılar; hem katılımcı hem de konuşmacı olarak bunu her yıl deneyimlemek harika. Rahatlama ve çeşitlilik aynı zamanda yalnızca eski tanıdıklarınızla yeniden tanışmaktan keyif alacağınız değil, aynı zamanda yeni insanlarla düzenli olarak etkileşimde bulunacağınız anlamına da gelebilir.

Ayrıca JavaLand her zaman yılın başında, kış tatilinden sonra, kişisel pillerin şarj edildiği ve yeni fikirlerin doğduğu zamanda gerçekleşir. Bu yılki ertelemeyle tekrar programa döndü.

Gerd Aschemann: Benim için JavaLand her zaman konferans yılının en önemli anlarından biridir. Heyecan verici konferansların yanı sıra çeşitli topluluk etkinliklerini de sabırsızlıkla bekliyorum. Benim gibi düşünen insanlarla yeni şeyler keşfetmeyi, rahat bir ortamda fikir alışverişinde bulunmayı seviyorum.

Bu yıl Javaland 10. yılını kutluyor. Birkaç yıldır düzenli bir misafirsiniz. JavaLand 10 yılda nasıl gelişti?

Gregor Trefs:
2016'daki ilk ziyaretimden bu yana JavaLand gerçekten çok iyi gelişti. Ziyaretçi sayısı arttı ve beraberindeki programda daha fazla ilgi çekici yer ve önemli nokta var. Dersleri çevrimiçi takip etme imkanı katılımı daha esnek hale getirir. Konferansın büyüdüğünü ve geliştiğini görmek harika.

Sandra Ahlgrimm: İlk JavaLand konferansım henüz CyberLand olarak yapılmamıştı. Şimdi bunu Phantasialand'de zaten deneyimledim ve yeni lokasyonun neler sunacağını görmek beni heyecanlandırıyor. Tematik olarak JavaLand konferansı her zaman son teknoloji olmuştur. Bu yüzden heyecan verici “Aimpulse”u bu yıl tekrar sunmak için sabırsızlanıyorum.

Thomas Much: 2016'dan beri oradayım, bu yüzden ilk iki yılı kaçırdım (maalesef!). Kesinlikle daha da büyüdü! Canlılık aynı kaldı; konferans alanındaki enerjiyi tam anlamıyla hissedebiliyorsunuz. Ve bu enerjiyi sürdürmek için konferansın pek çok küçük, belki de o kadar da fark edilmeyen şekillerde gelişmiş olması gerekir.

Ancak bir gelişmenin altını çizmek istiyorum: ilk kez konuşmacı olacak kişilere deneyim kazanmaları için bir sahne teklif edilen yeni gelen programı. Bu, konferansın sağlam kalmasını sağlar, dinleyicilere çeşitlilik sunar (son yıllarda yeni gelenlerin konferanslarını görmeye kesinlikle değer!) – ve aynı zamanda JavaLand, yeni nesil en iyi konuşmacıların ilgisini çeker.

Bu yıl meslektaşım Karl'ı yeni gelen bir akıl hocası olarak destekleyebildiğim için özellikle mutluyum. Karl'ın bir müzisyen olarak sahne deneyimi var, bu da hazırlıklar sırasında açıkça görülüyor. İlk konferans sunumuna ne kadar titizlikle hazırlandığını deneyimlemek her mentorun kalbinin daha hızlı atmasını sağlıyor (@Karl: Baskı yok!
😉
)

Gerd Aschemann: JavaLand konferansı başından beri kendisini yüksek bir standartta tuttu, ancak aynı zamanda her zaman bazıları işe yarayan, bazıları işe yaramayan yeni şeyler deneme cesaretine de sahip oldu. Yazılım geliştirmenin gerçek hayatında olduğu gibi: JavaLand işbirlikçi değişimin bilinmeyen bölgelerine girmeye devam ediyor. Geçen yılki “konferans içinde konferans dışı konferansımızın” o kadar iyi karşılanmasından ve katılan herkesin Tobias ve benden bunu tekrar yapmamızı istemesinden özellikle mutluyum.

JavaLand'ın bu yıl yeni bir konumu var. Burada beklentileriniz neler?

Gregor Trefs:
JavaLand'ın Nürburgring'de nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyorum. Çeşitli ders yerleri arasındaki mesafelerin, gün sonunda genellikle 10.000 adıma ulaştığımız Phantasialand'e göre artık biraz daha kısa olacağını hayal edebiliyorum. Konferanslara gelince, küçük de olsa her zaman yeni bir şeyler öğrenme beklentim var. Ayrıca daha önce hiç Nürburgring'e gitmedim ve pisti deneyimleyeceğim için gerçekten heyecanlıyım.

Sandra Ahlgrimm: Phantasialand'e ayak uydurmak zor olacak ama imkansız değil!

Thomas Much: Nürburgring'deki yeni lokasyonun, yine iç ve dış mekan karışımı, geniş sınıflar, canlı meydanlar ve dinlenilecek sessiz mekanlarla öğrenme ve ağ oluşturma için yaratıcı bir ortam sunacağını umuyorum. Ve akşamları güzel müzik eşliğinde başka güzel bir buluşma yeri varsa buna karşı hiçbir şeyim yok.

Ancak bu yılki yolculuk benim gibi bir toplu taşıma ve tren sürücüsü için özellikle zorlu, ya da en azından biraz öyle görünüyor. Ancak dönüş servis otobüslerinin iyi çalışacağına dair organizasyon ekibine inancım tam (ve tabii ki servis biletlerini de zaten satın aldım).

Sonuç olarak: İşlerin tekrar gerçekten iyi gitmesinden başka bir şey beklemiyorum.

Gerd Aschemann: Tabii ki, turistik yerleri, gezileri ve fikir alışverişi yapılabilecek yerleri (kafeler, hacker bahçeleri vb.) ile tanıdık bir ortamdan ayrılmak biraz utanç verici. Topluluk etkinliğimiz için önceden oda aradığımızdan, birçok yeni seçenek sunan konum hakkında harika bir genel bakış elde edebildim. JavaLand'in burada da açık olmasından mutluyum.

Bir topluluk konferansı olan JavaLand her zaman diğer konferanslardan öne çıkmaya çalışır. Bu bağlamda sizi özellikle etkileyen şey nedir?

Gregor Trefs:
JavaLand her zaman geri bildirim almaya çalışır, eleştirileri kabul eder, sürekli iyileştirmeye ve denemeye çalışır. Yolculuğun arkasında özel olarak tasarlanmış bir topluluk çadırının kurulduğu bir yılı hatırlıyorum. Mart ayındaki soğuk hava nedeniyle ertesi yıl tekrar kaldırıldı. Ancak bu deneyin alışılagelmiş kalıpların dışına çıkmak amacıyla yapılmış olmasını dikkat çekici buldum.

iJUG toplantılarında mevcut zorluklar şeffaf bir şekilde rapor edilir ve hangi desteğe ihtiyaç duyulur. Özellikle JavaLand'in kullanıcı gruplarına yönelik özel desteğinden etkilendim. Farklı Java kullanıcı gruplarıyla bağlantı kurabileceğiniz JUG Café bulunmaktadır. Tüm akışın topluluk tarafından tasarlandığını unutmayın. Bana göre başka hiçbir konferans bu kadar toplumsal katılım sunmuyor.

Sandra Ahlgrimm: Yer seçimi olağanüstü. Ne yazık ki, bu yıl zamanlama biraz uygunsuz çünkü başka bir büyük Java topluluğu konferansına denk geliyor (Editörün Notu: Bunun nedeni Phantasialand'den ayrılmamızdır).

Thomas Much: Toplu etkinlikler var! Ve herkesin dahil olabileceği basit bir “açık alan” veya diğer formatlar olmadan, daha ziyade spontane bir şekilde. Ancak çok spesifik konuların genellikle daha küçük gruplar halinde tartışıldığı ve test edildiği, oldukça iyi planlanmış ve hazırlanmış etkinlikler. Ve bu etkinliklerin kalabalık çekmediği açık olsa da, yıllardır programda kalarak JavaLand'in çeşitliliğine katkıda bulunuyorlar.

Gerd Aschemann: Benim için topluluk, farklı deneyimlere sahip insanların buluşup fikir alışverişinde bulunması anlamına geliyor. JavaLand konferansı, yapısı ve farklı etkinlik formatları sayesinde bu değişimi her zaman özellikle tercih etmiştir.

Soruları yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Sizi 9 – 11 Nisan 2024 tarihleri arasında Nürburgring'de ilk kez JavaLand konferansında tekrar görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Görüşülen kişiler

• Gregor, Mannheim'daki Java Kullanıcı Grubunun organizatörlerinden biri ve Yazılım Geliştirme Müdürüdür. İlk programı BASIC ile yazılmış bir metin macerasıydı. Artık ara sıra blogunda bazı makaleler yazıyor ve konferanslar ve atölye çalışmaları düzenliyor.
  • Sandra, Microsoft'ta bulut geliştirici savunucusudur. Profesyonel olarak odak noktası öncelikle mikro hizmet mimarilerinde ve Azure platformundaki kapsayıcılarda Java'dır. Docker ve Kubernetes topluluğunu mümkün olduğunca destekleyin. JUG Berlin-Brandenburg ve Berlin'deki Docker Buluşmalarının organizatörüdür.
  • Thomas, Hamburg'daki Techniker Krankenkasse'nin Teknik Çevik Koçudur. Kendisi ve koç arkadaşları, eşli ve takım programlamayı, TDD'yi ve test otomasyonunu teşvik ederek ekiplerin işbirliğini ve çevik programlama uygulamalarını geliştirmelerine yardımcı oluyor.
  • Gerd, serbest çalışan bir geliştirici ve yazılım mimarı olarak müşterilerine danışmanlık yapıyor. Odak noktası genellikle oluşturma/yapılandırma/sürüm yönetimi ve sürekli entegrasyon/dağıtım platformlarının geliştirilmesi konularıdır.

(kendim)

Haberin Sonu