S&P, İtalya’nın notunu durağan görünümle BBB olarak doğruladı

Bakec

Member
Büyüme tahminleri yavaşlıyor


Büyüme tahminleri yavaşlıyor ancak bu, ülkenin piyasaya olan borcunu yönetme becerisine ilişkin ‘oyu’ değiştirmiyor. Aslına bakılırsa, Nadef ve Manovra’nın ardından kamu hesaplarına ilişkin ilk karar, Başbakan Giorgia Meloni ve Mef’in sahibi Giancarlo Giorgetti tarafından defalarca ifade edilen hükümetin beklentilerini doğruluyor. denge ve sağduyuyla hareket etti. Ekonomi Bakanı’na göre derecelendirme kuruluşlarının göz ardı edemeyeceği iki belirgin özellik.Süper Bonusun etkileri


İtalya’ya ilişkin değerlendirme sezonu Standard & Poor’s’la açılıyor. Derecelendirme kuruluşuna göre bütçe konsolidasyonu, 2023’te GSYİH’nın %5,5’i kadar bir açıkla beklenenden daha yavaş olacak; bunun sorumlusu, %0,8’lik bir ek kısmın sorumlusu, Süper Bonus teşviklerinin etkisine atfediliyor. En çok dikkat borçlara veriliyor: S&P analizine göre “Piyasa koşullarına duyarlılığı yüksek kalacak”.


Ancak derecelendirme kuruluşunun açıklamasının satır aralarını okumak, Bakan Giorgetti’nin Parlamento’da bile söylemediği hiçbir şeyi ortaya çıkarmıyor. Bir süredir düzenli olarak bir araya gelen Giorgetti, “Doğru belirlenmiş bir bütçe kanunu yazdık ve bu kanunu okuyan ve değerlendirmelerini kesinlikle dedikodu ve magazin manşetlerine dayandırmayan derecelendirme kuruluşlarının dürüst değerlendirmesini bulacağını düşünüyoruz” dedi. Derecelendirme kuruluşlarının ülkenin “güvenilirliğini ve sağlamlığını gösterme” zamanı.


Gözler Fitch ve Moody’s’te


S&P’nin kararının ardından gelecek hafta sıra Dbrs’a gelecek. Mayıs ayında ekonomimizin dayanıklılığını destekleyen Kanadalı kuruluş için İtalya’nın notu istikrarlı bir trendle BBB Yüksek seviyesinde: 27 Ekim’de revizyonunu açıklayacak. 10 Kasım’da sıra, 12 Mayıs’ta BBB notunu durağan görünümle teyit eden Fitch’e gelecek. Ancak en endişeyle baktığımız tarih, Moody’s’in oylamasının geleceği 17 Kasım: Ajans, notunu güncellememeye karar verdiği Mayıs ayından bu yana fiilen beklemede durumda. Mevcut değerlendirme, İtalya’yı olumsuz beklentilerle Baa3 olarak sınıflandırıyor ve Nisan ayı sonunda aynı kuruluş, bir raporda İtalya’nın “kapsam kapsamındaki” ülkeler arasında “yatırım notunu kaybetme” riskiyle karşı karşıya olan tek ülke olduğunu vurguladı. notunun düşürülmesi İtalya’yı ‘çöp’ kategorisine sokacaktır.
 
Üst