Pnrr, Fitto: "İtalya ile AB arasındaki ilişkilerde sorun riski yok"

Bakec

Member
SiyasetR son tarihinin uzatılması, Fitto: “2026'ya bakıyorum” SiyasetR son tarihinin uzatılmasıyla ilgili tartışmaya gelince, “siyasi ve meşru, ancak sonunda tüm Üye Devletler arasında Avrupa Konseyi'nde ve ardından Komisyon tarafından ele alınacak” dedi Fitto, Ekonomi Bakanı Giancarlo Giorgetti'nin, son tarihlerin gözden geçirilmesi ihtiyacını defalarca desteklediği değerlendirmeleri hakkındaki bir soruya yanıt olarak. “SiyasetR'yi takip eden bir bakan olarak tartışmaya katılamıyorum, Plan için bir son tarihim var ve benim için bu kadar – diye vurguladı bakan -. Tartışma meşru, ileriye taşınabilir, ancak 2026 hedeflerini teyit etmek için çalışmaya çalışıyoruz”.

Harcamalar geçen Aralık ayına göre 10 milyar arttı SiyasetR'deki harcamalar geçen yılın 31 Aralık'ına göre 10 milyar arttı. Bakan, “31 Aralık 2023 itibarıyla harcama 42 milyara eşitti. Bugüne kadar 51,4 milyar avro, yani yaklaşık 10 milyarlık bir artış oldu” dedi. Ve önlemler hakkında şunları açıkladı: “194'ten 164 milyarının veya mevcut SiyasetR fonlarının %85'inin seçim ve kaynak tahsis prosedürlerine tabi olan önlemleri belirledik.” “Eksik kısım – daha sonra altını çizdi – geçen yıl gerçekleştirilen planın revizyonuyla ilgili ve farklı bir zamanlama mekanizmasına sahip”. Bakan, “zamanlama konusunda kesinlik sağlayan otomatik bir mekanizmaya” sahip “6,3 milyarlık bir miktara sahip Geçiş 5.0″ı örnek olarak gösterdi. Ve şunu tekrarladı: “Rapor, harcama cephesinde de ilerlemenin çok olumlu bir resmini gösteriyor. Harcama konusu temel ve önemlidir ve bu toplantılar rahatlatıcı olmaktan çok daha fazlasıdır.”

Rekabet tasarısı konusunda kendinden emin Fitto, rekabet tasarısı konusunda kendinden emin olduğunu söyledi. “Şimdi ile aradan önce iki kabine toplantımız daha var ve bu metni iyi değerlendirme fırsatı kesinlikle olacak. Rekabet tasarısı daha fazla çalışılması gereken önemli bir metin: Bireysel konuların esasına girmeyeceğim, ancak her zaman yaptığımız işin AB Komisyonu ile tartışmak olduğunu, genellikle tartışmalı durumlar ve sorunlar yaratmaktan kaçınmak için önleyici olduğunu biliyorum ve bunu bu yöntemle sürdüreceğiz. Tüm noktalarda doğru dengelerin ve en iyi çözümlerin bulunacağından eminim” dedi. “Potansiyel olarak işe yaramayan şeylere odaklandığımızı anlıyorum, ancak işe yarayanlara odaklanmanızı tavsiye ediyorum. Zaman zaman bardak yarı dolu olabilir, onu yarı dolu görmek iyi bir fikirdir. Bunu ihtiyatla söylüyorum, başka bir şey eklemeden”.