Onbaşılık, komiser Giorgio Armani Operations Spa

Bakec

Member
Tgcom24

Adli idare

Milano Mahkemesi'nin önleyici tedbirler bölümü, moda devi grubunun giyim ve aksesuar tasarımı ve üretimiyle ilgilenen Giorgio Armani Operations Spa şirketinin adli idaresini ayarladı.

Ücretler: kontrol veya doğrulama yok

İş Müfettişliği biriminin Carabinieri'si tarafından yapılan soruşturmaya göre, şirketin “gerçek çalışma koşullarını veya sözleşmenin teknik yeteneklerini doğrulamak için uygun önlemleri uygulamamış olması nedeniyle, üretim döngüsü içindeki emek sömürüsü olgusunu önleme ve dizginleme konusunda yetersiz olduğu değerlendirildi.” çete kurma suçuna ilişkin önemli deliller elde eden kişileri (suçlu bir şekilde) kolaylaştıracak kadar çok şirket.

Tedarik

Orduya, “moda evinin, moda ve aksesuar koleksiyonlarının tasarımı, üretimi ve endüstrileştirilmesi için özel olarak oluşturulmuş bir şirket içi şirket aracılığıyla” yani Giorgio Armani Operations Spa tarafından emanet edildiğini “bir tedarik sözleşmesi yoluyla” tespit etmek ve açıklamak mümkündü. 2024 çanta ve aksesuar koleksiyonunun bir kısmının üçüncü taraf şirketlere üretiminin tamamının, üretim süreçlerinin tamamının dış kaynak kullanımıyla sağlanması”.

Taşeronlar

Ancak tedarikçi şirket “yalnızca nominal olarak yeterli üretim kapasitesine sahiptir ve siparişleri sömürü koşullarında düzensiz ve gizli işgücü kullanımına başvurarak maliyetleri düşürmeyi başaran Çin fabrikalarına dışarıdan kaynak sağlayarak piyasada rekabet edebilir”. . “Kayıt dışı” emeğe ve gizli işgücüne başvurarak işgücü maliyetlerini (katkı payları, sigorta ve doğrudan vergiler) azaltmak için fiilen üretilen malları üreten Çin fabrikasını “teşvik ederek” kârın maksimize edilmesine olanak tanıyan sözde bir “sistem”. işyerinde sağlık ve güvenliğe ilişkin kurallara uyulmaması ve işçi ücretleri, çalışma saatleri, molalar ve tatiller konusunda sektörün Ulusal Toplu İş Sözleşmesine uyulmaması”.

Soruşturmalar

Aralık 2023'ten başlayarak, Carabinieri “yüksek moda giysilerin üretim, paketleme ve pazarlama yöntemlerine ilişkin soruşturmalar yürüttü ve malzemelerle görevlendirilen kişilerin yanı sıra yalnızca Çinliler tarafından yönetilen fabrikalardan oluşan izinsiz alt yüklenicileri de kontrol etti” Milano ve Bergamo eyaletindeki vatandaşlar”. Dört fabrika kontrol edildi, “hepsinin düzensiz olduğu tespit edildi ve bunların 12'si yasadışı olarak çalıştırılan ve ayrıca 9'u yasadışı olan 29 işçi belirlendi”. Fiili ve yetkisiz üretim tesislerinde, işlemenin “sömürme koşullarında (eşiğin altında ödeme, uyumsuz çalışma saatleri, sağlıksız çalışma ortamları), işyerinde ciddi güvenlik ihlallerinin varlığında (başarısızlık) gerçekleştiği tespit edildi. sağlığın denetlenmesi, eğitim ve bilgilendirmenin yapılmaması) ve işgücünün yasa dışı olarak inşa edilmiş ve etik minimumun altında sıhhi ve hijyenik koşullarda barındırılmasıdır.”

Gangsterlik suçundan soruşturma altında olanlar

Dört “Çin menşeli yasal veya fiili şirket sahibi” ve “kalış ve kalış kurallarına uymayan dokuz kişi” hakkında çete yönetimi suçundan soruşturma başlatıldı. Son olarak, “80 bin avroyu aşan para cezaları ve 65 bin avroyu idari yaptırımlar uygulandı ve 4 şirkete, ciddi güvenlik ihlalleri ve kaçak işçi kullanma nedeniyle faaliyetlerini durdurmaları emredildi”.

“En az 2017'den beri kendini tekrarlayan üretim sistemi”

Bunlar “dönemsel olaylar” değil, “çantalar ve kemerler” gibi farklı “mal kategorilerini” ilgilendiren ve “en azından 2017'den ABD'nin en son bulgularına kadar tekrarlanan” “genelleştirilmiş ve birleştirilmiş bir üretim sistemidir”. Geçtiğimiz Şubat ayında “Giorgio Armani markalı ürünlerin” üretiminin “Çin fabrikaları” tarafından “uygulamada” yapılmasıyla gerçekleşti. Milanlı hakimler Pendino-Rispoli-Cucciniello, Giorgio Armani operasyonları Spa'yı bir yıllığına etkin bir şekilde görevlendirdikleri hükümde bunu yazdı.

Giorgio Armani Spa'nın yanıtı: “Her zaman kontrol tedbirleri uyguladık”

“Şirket, tedarik zincirindeki suiistimalleri en aza indirmek için her zaman kontrol ve önleme tedbirlerine sahipti.” Bu nedenle Giorgio Armani Spa, bir notunda Milano Mahkemesi tarafından emredilen önleme tedbiri hakkında yorum yapıyor. “Notun sonunda GA Operasyonları, konuyla ilgili konumunu açıklığa kavuşturmak için yetkili kurumlarla azami şeffaflıkla işbirliği yapacaktır”.