Önbelleğe alma, konferanslar ve gömülü sistemler: Christoph Engelbert ile bir söyleşi

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Java topluluğunda, Java Özellik İsteklerine (JSR) ve açık kaynak projelerine katılımları yoluyla geliştirmeyi yönlendiren birçok ilginç kişi vardır. Bazılarını burada yavaş yavaş tanıtmak ve kendileriyle projelerinden bahsetmek istiyorum. Bu sefer Chris Engelbert ile Hazelcast ve geliştirici ilişkileri müdürü olarak yaptığı iş hakkında konuştum.

Thorben Janssen: Merhaba Chris, bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Yazılım geliştirmeye nasıl başladınız ve bugün ne yapıyorsunuz?

Christopher Engelbert

Christopher Engelbert

Chris Engelbert: Nasıl baktığınıza bağlı olarak, yazılım geliştirmeye klasik yoldan (ya da diğer yandan, tek gerçek yoldan) girmedim. Yaklaşık 10 veya 11 yaşımdayken bir C64 üzerinde çalışmaya başladım, her şeyden önce mevcut kodu değiştirerek (oynatarak) ve tabii ki eski güzel Basic’te. Ben de bir süre montajcı ile uğraşmaya çalıştım ama ne yazık ki o zamanlar Stack Overflow yoktu, bu yüzden bu fikri rafa kaldırmak zorunda kaldım.

Bunun yerine daha güçlü bir makineye ihtiyaç vardı. Böylece PC’de C ve C++ ile başladım ve bir süre orada kaldım. Java ile ilk adımlardan 1.2 veya 1.3 kat nefret ettim. Java hakkında bildiğiniz her şey klişeydi: yavaş, belleğe aç, tahriksiz, tek kelimeyle çirkin. Bu yüzden birkaç yıl daha C++’a geri dönün. Geriye dönüp bakıldığında, çok kötü bir fikir
😉

Pekala, Java 1.5 ile Java’ya geri döndüm ve Java’da henüz yazılmış bir MMORPG (oyuncu olmayanlar için çevrimiçi bir rol yapma oyunu) için ücretsiz bir oyun sunucusu değişimine yardım ediyorum.

Deneyim sadece aydınlatıcı değil, aynı zamanda çığır açıcıydı. Hala buradayım. Dilin hatırladığım dehşetle hiçbir ilgisi yoktu. Sorunun gerçek cevabı: Sadece içine girdim.

Janssen: Java dünyasında olmadığınızda özel olarak ne yaparsınız?

Engelbert:
Yukarıda okuyabileceğiniz gibi, oynamayı seviyorum. Steam hesabımdan tahminde bulunmak muhtemelen çoğu insanı çıldırtacaktır. Geri kalanı için seyahat etmeyi gerçekten seviyorum, yani özel olarak, işim için sürekli yolda olsam bile.

Bunun dışında hayatım oldukça “şok edici”. Programlamayı seviyorum, yeni şeyler denemeyi seviyorum (yemek dahil!) ve ağ protokollerini deşifre etmek benim en büyük hobim. Bu, geçmişte üzerinde çalıştığım tüm oyun sunucularından arta kalan. Şu anda LAN’da mobil uygulama ile Lightify Gateway arasında dahili olarak kullanılan OSRAM Lightify protokolü üzerinde çalışıyorum.

Janssen: Hazelcast Inc. için geliştirici ilişkileri yöneticisi olarak çalışıyorsunuz. Bu işi sizin için özellikle ilginç kılan nedir ve günlük işinizi nasıl hayal edebiliriz?

Engelbert:
Nispeten hızlı bir şekilde açıklanan günlük işlerimden başlayalım: taksi – havaalanı – uçak – havaalanı – taksi – otel, bir şey mi unuttum? Ah evet, kongre merkezi, konferanslar… Bu hemen hemen her şeyi özetliyor. İşimin büyük bir kısmı dünya çapında uçmak ve Hazelcast’i tanıtmak.

Ek olarak, topluluk yönetimi – Hazelcast açık kaynaklı bir projedir – ve olağan şüpheliler olan Twitter, Facebook, grid, Github, Stack Overflow gibi ilgili iletişim kanallarının organizasyonu vardır. Buna ek olarak, elbette, blog yazıları ve konferanslara ziyaretlerin organizasyonu ve benzeri.

Benim açımdan, işi özellikle ilginç kılan, insanlarla iletişim ve doğrudan temastır. Neredeyse sadece bilgisayarı için yaşayan 10 yaşındaki eski bir çocuk için biraz şaşırtıcı bir ifade biliyorum. Ama insanların hangi fikirlere sahip olduğunu, hangi kullanımların veya sorunların çözüldüğünü görmeyi ve duymayı seviyorum. Bunun dışında daha önce de belirttiğim gibi yabancı yemekleri denemeyi seviyorum. Bölgeden neredeyse hiçbir şey göremiyorsanız, en azından yerel yemekler!

Janssen: Hazelcast IMDG ile bir “bellek içi bilgi işlem platformu” sunuyorsunuz. Bundan ne anlayabilirim ve bunun için en iyi kullanım nedir?

Engelbert:
Bu harika pazarlama jargonu için olağan soru bu. Hazelcast’in farklı özelliklerini yansıtan birden fazla dağıtım noktası vardır. En basit kullanım durumu, dağıtılmış bir önbellektir. JCache veya java.util.Map uygulamasıyla Hazelcast, erişim hızı açısından son derece optimize edilmiş ve uygun anahtar/değer çifti deposu sunar.

Ayrıca, başka birçok özellik var. Hemen hemen tüm Java Koleksiyonlarını ve Java Eş Zamanlılık API’lerini (ExecutorService, Lock, Semaphore…) uygulamalarda “şeffaf” bir yazılım olarak kullanılabilmeleri için – her Java geliştiricisinin bildiği API’lerle – hayata geçirdik.

Genel konsept için en sevdiğim karşılaştırma her zaman şöyledir: Hadoop’u artı RAM’de daha fazla işleme kapasitesi hayal edin.

Janssen: Java EE 7’nin bir parçası olarak JCache Expert Group’un (JSR 107) bir üyesiydiniz. Java EE 8 için planlanan spesifikasyonda herhangi bir değişiklik yok. Standardın mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? İlgilenilmesi gereken açık şantiyeler var mı?

Engelbert:
Evet, mutlaka açık olan şantiyeler vardır. Mevcut JCache spesifikasyonu, “13 yıl gerçekten yeterli ve özellik açısından artık iyi” ifadesinin bir uzlaşmasıydı. JCache 1.1 gibi mevcut özelliklerde bazı küçük şeyleri sonuçlandırmak için çalışmalar devam ediyor. Ama bundan büyük bir şey çıkmayacak.

Bu nedenle bir sonraki büyük adım JCache.next veya JCache 2.0 olacaktır. Zaman uyumsuz yöntemler, muhtemelen işlemler ve benzeri şeyler buraya eklenecektir. Ama şu anda burada gerçekten aktif olarak yer almıyorum.

Janssen: Java EE 8 ve EE 9’dan ne bekliyorsunuz? Özellikle ilginizi çeken konular var mı?

Engelbert:
Yanlış kişiye soruyorsun. Java EE ile en son aktif olarak çalıştığım J2EE günleriydi ve kabul etmeliyim ki bununla sadece kısmen ilgileniyorum. JCP EC’nin (Java Topluluk Süreci Yürütme Komitesi), yani Java spesifikasyon konseyinin bir üyesi olarak, noktayı görüyorum ve geçen yıl Oracle’ın Java EE’ye bağlı kalması ve devam etmesi için kampanya yürüttüm. Bununla birlikte, kişisel ve profesyonel olarak ellerimi uzak tutuyorum. Adil olmak gerekirse, buraya bireysel özelliklerden değil, genel Java EE çiziminden – benim açımdan soyut sanattan – eklemeliyim.

Janssen: Başka hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Engelbert:
Daha önce de belirtildiği gibi, şu anda OSRAM Lightify LAN protokolünü araştırıyorum ve açık bir özellik üzerinde çalışıyorum. Aksi takdirde, gömülü sistemlerle, yani Yocto dağıtımı gibi şeylerle ve genel olarak tek kartlı bilgisayarlara yönelik herhangi bir şeyle oynamayı seviyorum. Bu, hala “bilgisayar tabanlı çocuk oyun sistemleri” geliştirirken geçmişten de aklımda kaldı.

Aksi takdirde, Java ve Almanca JVM ile ilgili konular, topluluk veya benzeri şeyler için ayrı bir oyun gibi aptalca fikirler alıyorum.

Janssen: Seni nerede bulabilirim?

Engelbert:
Twitter’da genellikle ilk (@noctario2k), muhtemelen en aktif iletişim kanalı. Sırada bahsettiğim Slack var ve burada da çok aktifim. 450’den fazla üyeyle, bu “çok fazla bira fikrini” gerçek bir başarı olarak tanımlardım. Tabii ki, herkes kendi davetini oluşturabilir (http://bit.ly/jvmg-invite) ve tartışmaya katılabilir veya sadece birlikte okuyabilir.

Aksi takdirde, konferanslara veya Java kullanıcı gruplarına dikkat edin. Benimle tanışma ihtimalin yüksek ve bira getirirsen benimle de konuşabilirsin
😉

Janssen: Röportaj için teşekkürler ve Hazelcast ve diğer projelerinizle devam eden başarınız.

()

Haberin Sonu