Gezi günlüğü: JavaOne – Java’nın durumu

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Böylece yılın güzel zamanı tekrar sona erdi. Soğuk Almanya’da, büyük olayın üzerinden ilk birkaç gün geçti ve artık haberlere ve duyurulara bakma zamanı. San Francisco günlerdir iki büyük etkinlik olan JavaOne ve Oracle OpenWorld’ün etkisi altında.

Her iki konferansın hala iç içe geçmiş olması bu yıl da değişmedi. Kim Oracle’ı da suçlamak ister. Birleşme önemli ekonomik faydalar sağlayacaktır. Ortak etkinlik ürün açısından da önemli. Java dünyasındaki çoğu oyuncu, hepsi değilse de, platformlarla yalnızca eğlenmek ve onları daha da geliştirmek için çalışmaz. Aslında, her teknik özellik ipucunun arkasında bir yerlerde bir Oracle ürünü vardır. Çok karlı bir strateji. Açık kaynaklı bir ürüne adam-yılları yatırmak yerine, aynı zamanda ticari sürüm (örn. GlassFish/WebLogic) de tanıtılır.

Bu sefer San Francisco’daki zamanım tamamen JavaOne’a adandı. İki konum arasındaki katlanılabilir yolculuklardan kasıtlı olarak kaçındım ve tamamen Java topluluğuna odaklandım.

Moscone Center’a dönüş – önemli notlar

Geçtiğimiz birkaç yılda ben de defalarca JavaOne’un kendi başına bir konferans olması için çağrıda bulundum. Moscone Center’a ait olan. Aslında bu yıl ilk adım atıldı. Açılış konuşmaları Moscone Center’ın büyük D Odasında gerçekleşti. Burası, Oracle’ın patronu Larry Ellison’ın “Sonraki slayt, lütfen” ile tipik olarak birkaç bin kişiyi eğlendirdiği yerdir. Yan alanlar sıkıştırılmış ve katılım kesinlikle 5000’i geçmezken, atmosfer muhteşemdi. Ama Amerikalılar büyük sahne eğlencelerinde de çok iyiler.

Moscone'da açılış konuşması

Moscone Center’da JavaOne Açılış Konuşması

(Resim: Bruno Borges @brunoborges)

İçerik açısından gerçekten yeni bir şey yoktu. Zaten şüphelendiğim gibi. Bu, Java topluluğuna sakinlik getirir. Oracle, kısa süre önce tamamlanan Java EE 7 sürümünü kutlama fırsatını kaçırmadı ve Java SE 8’deki ilerleme de ayrıntılı olarak sunuldu.Tek yeni özellik Avatar projesi oldu. Geçen yıl, JavaOne’daki birçok oturumla nispeten büyüktü, ancak bu yıl programda bir tane yoktu. Ancak Oracle, istikrarlı bir şekilde üzerinde çalışıyor gibi görünüyor ve açık kaynak olarak kullanılabilirliğini duyurdu. Yepyeni proje sayfası https://avatar.java.net/ adresinden görüntülenebilir. Buna daha sonraki bir makalede daha ayrıntılı olarak bakacağım.

(Resim: https://avatar.java.net/)

Java yol haritası da sunuldu. Gelecek yılın ilk çeyreğinde Java SE 8’in ardından, 2016’da Java SE 9 bekleniyor. Jigsaw yeniden planlandı. Argüman öldürülemez. En azından şimdi Mark Reinhold’dan her türlü modülerleştirmenin OSGi uyumlu olması gerektiğine dair bir açıklama var.

Java yol haritası

(Resim: Lucas Jellema)

Teknik yönlere ek olarak Oracle, Java’nın “kâhyası” olarak topluluktaki başarıları da vurguladı. 5000’den fazla katılımcıyla dört bölgesel JavaOne, kullanılan müjdeciler aracılığıyla birçok temas noktası. Dahili Java Magazine’in 150.000 okuyucusu ve Twitter’da 100.000’den fazla dinleyici öne çıkanlardan sadece birkaçı. Güven temeli büyüyor ve Oracle, özellikle son birkaç aydır açık iletişim ile burada çok şey yakalıyor. Hala daha fazla yorumlanmayan yeterince nokta olmasına rağmen. Örneğin, burada yalnızca Sor araç çubuğundan veya çeşitli güvenlik sorunlarından bahsedilir. Bu noktada, elbette, başka bir haber yoktu. Sorunlar hâlâ Oracle’da dahili olarak giderilmektedir. Ama bu davranışa alışmış gibisin.

Oracle'ın Java'daki Başarıları

Oracle’ın Java’daki Başarıları

(Resim: Lucas Jellema)

Sürüm 7’ye ek olarak Java EE teması da sunuldu. Java EE 8 için ilk niyetler zaten iletildi ve uzmanlar olası yönleri toplamaya başlamak için doğrudan sahada buluştular. “Bulut” argümanı çok güvenli görünüyor. Ancak genel geliştirici dostu da geri döndü. Toplantıdan sonra yazılan slayt destesi, fikirlere ilişkin ilk genel bakışı sunar. Java.net’te PDF olarak halka açıktır.

Topluluk: Konuşmalar ve daha fazlası

İçerik açısından JavaOne sağlamdı. Program seçimi için nispeten açık bir övgü vardı. Oturumlara genel olarak çok iyi katılım oldu ve genel olarak organizasyon çok profesyoneldi. Sözde Taylor Sokağı Çadırı’nda kapsamlı tartışmalar için hala bolca yer vardı. Birçok katılımcı bu fırsatı değerlendirdi. JavaOne’ı benim için inanılmaz derecede değerli kılan şeylerin olduğu yer burasıdır. Yıl boyunca yalnızca makalelerden, e-postalardan, Twitter’dan ve belki de diğer sohbetlerden tanıdığınız insanlarla tanışın. Birlikte bir bira içelim. Veya bir kahve. Ayrıca sorunlarla doğrudan ilgili olmayan şeyler hakkında da konuşun. Bu toplumu bir araya getirir. Kişisel özetim şu: eğlenceliydi. Çok eğlenceli. İnsanlarla tanışın, yeni şeyler öğrenin ve ayrıca JavaOne’ın dünyanın en ilginç şehirlerinden birinde yer aldığı gerçeğinden yararlanın.

Parlak beyinlerle tanışın

Java EE, Java.Net ve NetBeans ile buluşuyor

Son olarak, sadece bir sonuç çıkarılabilir. Oracle liderliğindeki en iyi JavaOne idi. Farklı odalara alıştınız ve seansların kalitesi inanılmaz derecede iyiydi. Almanya’dan çok uzakta olsa bile. Buna değer.. Bu konferans benzersiz olmaya devam ediyor. O zaman Devoxx’u ve tabii ki JavaLand’ı sabırsızlıkla bekliyorum. İkincisi ile biraz yapacağım. Umarım hepimiz burada büyük konferansların doğasında olan o özel şeyi tesis edebiliriz. Ancak bu sefer Oracle sorumlu olmayacak, biz sorumlu olacağız. iJUG eV çatısı altındaki Alman Java topluluğu

()

Haberin Sonu