Gençlerbirliği’nden flaş açıklamalar! İrfan Can, Arda Güler ve Taylan…

Bakec

Member
Niyazi Akdaş, yeni teknik yöneticileri Taşkın Aksoy’un imza merasiminde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gençlerbirliği Kulübü Lideri Niyazi Akdaş, Fenerbahçe’de oynayan genç oyuncu Arda Güler’in daha sonraki satışından hissesinden vazgeçmek için sarı-lacivertli kulübün lideri Ali Koç’la para konusunda anlaşamadıklarını belirtirken, İrfan Can Kahveci için ise Başakşehir Futbol Kulübüyle yapılan kontratın kayıp olduğunu kaydetti.

Altyapıdan Fenerbahçe’ye sattıkları Arda Güler’in daha sonraki satışından hissesi konusunda Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’la bir görüşme yaptığını anlatan Akdaş, “Fenerbahçe’yle konuştum belirli ölçü istedim. Ali Koç’la görüştüm. İstediğimizin yarısını teklif etti. Kabul etmedik. Teklif ettikleri paraya vermek istemedim. Artık yine görüşeceğiz, uygun bir ölçüde anlaşırsak bu hissesi vereceğiz.” dedi.
Akdaş, Fenerbahçe’ye sattıkları bir öbür genç isim Buyruk Ortakaya’nın da daha sonraki satışından yüzde 20 hisselerinin olduğunu söylemiş oldu.
“Benim bildiğim İrfan Can Kahveci’nin kontratında daha sonraki satıştan yüzde 25 hisse vardı”
Niyazi Akdaş, vefat eden kulübün efsane lideri İlhan Cavcav devrinde Medipol Başakşehir’e transfer olan İrfan Can Kahveci ile ilgili de konuştu.
İrfan Can’ın 2017’de İstanbul takımına transfer olduğunu o periyotta de kendisinin idarede yer aldığını hatırlatan Akdaş, şunları kaydetti:
“Benim bildiğim İrfan Can Kahveci’nin mukavelesinde daha sonraki satıştan yüzde 25 hisse vardı. Merhum Cavcav’ın vaktinde imzalanmıştı. Kulüpte bu biçimde bir mukavele bulamadık, kimse nerede olduğunu bilmiyor. Göksel (Gümüşdağ) Bey’e ‘Siz de var mı sureti?’ diye, ‘Yok o denli bir kontrat imzalamadık.’ dedi. Aslında Başakşehir’in Fenerbahçe’ye satışından yüzde 25’imiz vardı. İki kulüp içindeki kontrat var ancak daima mağdur Gençlerbirliği oluyor. Hatta bu biçimdeki genel sekreterimiz Sinan Gürsoy, ‘Biz bunu imzaladık.’ diyor lakin yok ortada.”
Fenerbahçe, İrfan Can Kahveci’yi Başakşehir Futbol Kulübünden 2021 yılında 7 milyon avro bonservis bedeliyle transfer etmişti.
“Taylan Antalyalı davasını kazanacağımıza inanıyorum”
Niyazi Akdaş, eski oyuncuları Taylan Antalyalı’yla ilgili davanın devam ettiği bilgisini de vererek, “Abdurrahim Albayrak bu durumu genel heyete anlattı. Taylan Antalyalı konusunda davayı kazanacağımıza inanıyorum ve faizleriyle alacağımız 3 milyon lirayı bulur. daha sonrasında oyuncu, Erzurumspor ve Galatasaray’a bir dava daha açacağız.” açıklamasını yaptı.
Galatasaray’ın yeni idaresiyle bu mevzuyu görüşmediklerini de belirten Akdaş, “Galatasaray’la yeni uzlaşma olabilir. Şu an için bir teşebbüs yok. Bir orta Erzurumspor’un avukatı ‘Başkanla anlaştınız’ diye aramış, bu biçimde bir şeyin olmadığını söylemiş oldum.” tabirlerini kullandı.
Transfer yasağı hakkında
Niyazi Akdaş, transfer yasağının devam ettiğini ve orta transfer devrinde bu yasağı kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek, şöyleki konuştu:
“Transfer yasağını kaldıracağımızı düşünüyorum. Kaldırmak için elimden gelen çabayı göstereceğim. Gençlerbirliği yalnızca benim değil Ankara’nın kulübü. Ankara’nın kıymetli bir markası. Cumhuriyettilk evvel kurulduk. Taraftarıyla, topluluğuyla, Cumhuriyet unsurlarını benimsemiş bir kulüp. Transfer yasağına mevzu olan 2 milyon 650 bin avro önümüzdeki ölçü. Arttan da bir 1 milyon avro daha gelecek. Devraldığımızda avro 8-10 liraydı, artık kur katlandı.”