Eski Ilva, mahkeme iflas durumunu ilan etti

Bakec

Member
Tgcom24
Grup anlaşması talebi reddedildi

İflas Mahkemesi, kamu hissedarı Invitalia ve olağanüstü komisyon üyesi Giancarlo Quaranta'nın talebi üzerine iflas durumunu ilan etmenin yanı sıra, ADI'nin çoğunluk özel hissedarı ArcelorMittal ile yaptığı ve esas olarak gruptaki her şey için “boş” bir anlaşma talep eden taleplerini de reddetti. . Hakimler, olağanüstü yönetim prosedürünün zaten açılmış olması ve bu nedenle 18 Ocak tarihli kanun hükmünde kararnamede öngörüldüğü gibi varlıkların korunmasına yönelik diğer araçların kabul edilememesi nedeniyle başvuruyu “uygulanamaz” olarak nitelendirdi.

Hakimlere göre gruptaki diğer üç şirket olan AdI Energia srl, AdI Servizi Marittimi srl ve AdI Tubiforma srl için bile geçerli olmayan şartlı bir anlaşma talebi, çünkü dört şirketin “işleri” Grup “birbirine bağımlıdır”. Ve ayrıca yönetim yalnızca AdI spa'nın elinde olduğundan ve bu nedenle ADI olmadan bir grup yeniden yapılanma projesini yönetmek imkansız olacağından. Üstelik diğer üçünün yasal temsilcisi her zaman Lucia Morselli'dir. Gruptaki diğer üç şirketin alacaklılarıyla yapılan konkordato talebi bu nedenle “kabul edilemez” bulundu. Ancak diğer üçü de olağanüstü grup yönetimi prosedürüne girebilir.

Mef 320 milyona kadar kredi verebilecek

İflas ilanı ve olağanüstü yönetim prosedürünün başlamasıyla birlikte, Acciaierie d'Italia, yani eski adı Ilva'ya, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından en fazla 5 yıl süreyle bir yıl süreyle “bir veya daha fazla ekonomik açıdan dezavantajlı kredi” verilebilir. Bunlar, hem Milano İflas Mahkemesi'nin hükmünün, hem de stratejik şirketlerde çalışanların istihdamının korunmasına ve üretimin sürekliliğine yönelik tedbirlerin güçlendirilmesini amaçlayan 18 Ocak tarihli kanun hükmünde kararnamenin etkileridir. İtalyan çelik grubu.