Bakan Dönmez: 25-30 yıldır bu bölümün ortasındayım, bu biçimde bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Bakan Dönmez: 25-30 yıldır bu bölümün ortasındayım, bu biçimde bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum
Bakan Dönmez, AK Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı tarafınca düzenlenen “Yüz Yüze 100 Gün Programı” kapsamında Beykoz ilçesinde vatandaşlarla ve partililerle buluştu.

Buradaki konuşmasında Dönmez, doğalgazı vatandaşa ulaştırmak için canla başla çalıştıklarını belirterek, “İstanbul’da birinci bakılırsave geldiğimizde doğalgaz abone sayısı 110 bindi. Sayın Cumhurbaşkanımız belediye başkanlığı bakılırsavini devrettiğinde 1 milyonu aşmıştık. İşte bu takımlar, dün İstanbul’da tüm köyler dahil doğalgazı nasıl götürdüyse tıpkı başkanımızın talimatıyla 81 ilin tamamı doğalgaza kavuşmuş durumda. 2002’de yalnızca 5 vilayette ve 50’nin üzerinde ilçede doğalgaz vardı. Artık 81 ilin tamamında 650’nin üzerinde yerleşim ünitesinde doğalgaz kullanıyoruz. Nüfusumuzun yüzde 80’i doğalgaza kavuşmuş durumda” diye konuştu.

‘Küresel güç fiyatları katlandı’

Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 60 milyar metreküp doğalgaz kullandığına işaret eden Dönmez, bunun tamamının ithal kaynaklardan karşılandığını vurguladı.

Dünya genelinde gücün gündemin birinci sırasında yer aldığını anlatan Dönmez, “Hamd olsun, ülkemizde ne güç kaynakları açısından ne de besin kaynakları açısından ıstırap yaşanmadı. Hatta global besin probleminin tahlilinde Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlenmiş olduğu misyonu bizi seven sevmeyen her insanın takdir ettiğini de gördük” dedi.

Enerjide global manada fiyat artışlarının yaşandığını anımsatan Dönmez, “Yaklaşık 25-30 yıldır bu kesimin ortasındayım. fiyatları da piyasaları da yakından takip ederim. bu biçimde bir artışın yaşandığını ben hatırlamıyorum. 2 sene evvel bin metreküp doğalgaz 150 dolardı. Artık yaklaşık 2 bin 500 dolar. İki hafta evvel 3 bin 500 dolarlara kadar çıkmıştı. Petrolün varil meblağları salgın devrinde 50 doların altına gerilemişti, 140 dolara çıktı. Artık de 90-100 dolar bandında bir fiyat seyri kelam konusu” sözlerini kullandı.

İlk 6 ayda doğalgaz sübvansiyonu 150 milyar lira

Dönmez, global fiyat artışlarından vatandaşı korumak için çabaladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

“İlk günden bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyetiyle ve talimatıyla bunu mümkün olduğu kadar kendi kaynaklarımızdan ve bütçemizden karşılayacağız. Vatandaşımıza bunu en az biçimde yansıtmaya çalışacağız. Hakikaten geçtiğimiz yıl elektrik ve doğalgazda uyguladığımız sübvansiyon ölçüsü 100 milyar liraya ulaşmıştı. Bu yıl yalnızca doğalgazdakini söyleyeyim. Birinci 6 ayda sübvansiyon fiyatımız 150 milyar lira oldu. Yaklaşık olarak, birinci 6 ayda kişi başı 1800 – 2 bin liralık bir katkı sağladık. 4 kişilik bir aile meseladen birinci ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk. Bu, ikinci yarı yılda da tıpkı biçimde devam edecek.”