Adam Bien ile mevcut Java EE geliştirmesi üzerine röportaj

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Java topluluğunda, Java Özellik İsteklerine (JSR) ve açık kaynak projelerine katılımları yoluyla geliştirmeyi yönlendiren birçok ilginç kişi vardır. Bunlardan bazılarını burada tek tek tanıtmak istiyorum. Bu sefer Adam Bien ile mevcut Java EE geliştirmesi ve geliştirici topluluğunun olası katılımı hakkında konuştum.

Thorben Janssen: Adam, bize biraz kendinden bahset. Yazılım geliştirmeye nasıl başladınız ve bugün ne yapıyorsunuz?

Adam Bien, en iyi bilinen Alman Java geliştiricilerinden biridir.

Adam Bien, en iyi bilinen Alman Java geliştiricilerinden biridir.

(Resim: github.com/AdamBien)

Adam Ben: Bilgisayarlar beni her zaman büyülemiştir. 12 yaşında ZX Spectrum 128 kB aldım. Kısa süre sonra Basic’te programlamaya başladım. Ardından Turbo Pascal, C, C++, Java ve JavaScript (yine LiveScript olarak) geldi.

Janssen: Yazılım geliştirmediğiniz zamanlarda özel olarak ne yapıyorsunuz?

Bal arısı:
Kendim için özel olarak geliştiriyorum :). 10 yıl önce kaloriferim hacklendi. GitHub’daki projelerimin çoğu boş zamanlarımda oluşturuldu. Ben de kendi sunucumu yönetiyorum. Donanım ve yazılım bileşenlerini düzenli olarak yeniden yerleştiririm. Docker’ı ilk kullanılabilir sürümlerde zaten kullanmıştım.

Janssen: Ekmeğinizi nasıl kazanıyorsunuz?

Bal arısı:
Java/Java EE alanında serbest danışman olarak çalışıyorum. Çoğu zaman bu, mimari danışmanlık, kod incelemeleri, ilk proje yardımı, yazılım geliştirmedir ve genellikle çalışma zamanı sorunları ve kararsız sistemler konusunda da yardımcı olur. Davet edildiğim şirket içi etkinlikler de giderek daha popüler hale geliyor.

Yılda üç veya dört kez Münih Havalimanı’nda çeşitli konularda Java Enerji Verimliliği atölyeleri düzenliyorum: airhacks.com. Geçenlerde çevrimiçi bir sürüm yayınladım (airhacks.io). İş gezileri sırasında makaleler ve kitaplar oluşturulur.

Janssen: Java EE’nin büyük bir destekçisi olarak tanınıyorsunuz, Oracle ve Java EE 8 ile ilgili mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bal arısı:
Oracle’ın personeli, San Francisco’daki son JavaOne konferansından bu yana JCP’de teknik özellik lideri olarak daha pasif hale geldi ve başka dahili projelere yeniden atandı. Bu nedenle topluluk daha aktif hale geldi. Java EE 6’dan zaten çok memnun olduğum için, Java EE 8’deki olası bir gecikmenin kritik olmadığını düşünüyorum.

Stratejik olarak, Oracle’ın konumu çekici. Java EE, WebLogic’in popülerleşmesine yardımcı oldu. Özellikle daha büyük tasarımlar, bir üreticinin tescilli özelliklerine güvenme konusunda isteksizdir. Java EE’nin ihmal edilmesi WebLogic satışlarını olumsuz etkileyecektir.

GlassFish’in ticari desteğinin kesilmesi, şimdiden WildFly ve Payara için kitlesel bir göçe neden oldu. Oracle, bulut teklifine dikkat çekmek isteyebilir.

Janssen: Topluluğun artan katılımı, son birkaç hafta ve ay içinde giderek daha belirgin hale geldi. Ancak Java topluluğu, Java EE’nin daha da geliştirilmesini ne ölçüde etkileyebilir?

Bal arısı:
JCP, Java Topluluk Süreci anlamına gelir. Yani katılmak için her şansımız var. Daha fazla geliştirmeye katılmaktan etkin olmayan bir belirtimi tamamen benimsemeye kadar (“Kendi JSR’nizi oluşturmak mümkün mü? – Heather Vancura ile Java Community Process (JCP) röportajı” bölümüne bakın) her şey düşünülebilir.

Janssen: İlgili geliştiriciler dahil olmak isterlerse nereye gidebilirler?

Bal arısı:
JCP’ye katılım maksimumu getirir. Posta listelerini düzenli olarak okumak (“Java EE 8 Genel Posta Arşivleri” bölümüne bakın), yararlı özellikler önermek ve aktif olarak Java EE’nin geleceğini şekillendirmek en iyisidir. Aynı zamanda, geleceğin nasıl görüneceğini şimdiden öğrenebilirsiniz.

Janssen: Java EE’ye dahil olmadığınızda başka hangi projeleri takip ediyorsunuz?

Bal arısı:
Java 8, Java FX ve Java EE ile zaten çok meşgulüm. İkinci bir odak noktası HTML 5, CSS 3 ve JavaScript’tir – birçok Java EE projesi bir HTML5 kullanıcı arabirimi gerektirir ve müşterilerim olası bir uzun vadeli çözüme ihtiyaç duyar.

airhacks.tv şovu da giderek daha popüler hale geliyor. Ayda bir kez GitHub “essence” olarak toplanan sorular canlı olarak yanıtlanır. Sohbet ve twitter’dan gelen canlı sorulara öncelik verilir. Artık teknik soruları e-posta yoluyla yanıtlamıyorum. Gösteri çok eğlenceli ve küresel izleyici nazik ve destekleyici.

Janssen: Kendiniz ve projeleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kendinizi nerede bulabilirsiniz?

Janssen: Röportaj için çok teşekkürler, projelerinizde iyi şanslar ve umarım birkaç yıl içinde Java EE gelişimini hala tartışabiliriz.

()

Haberin Sonu