Açık kaynağa yönelik Java EE: fırsatlar ve riskler

Portakalkafa

Global Mod
Global Mod
Oracle, Java EE’yi açık kaynak topluluğuna sunmaya hazırlanıyor. Başlangıçta tutarlı bir şekilde olumlu bir gelişme gibi görünen şey, aynı zamanda şu veya bu riski de taşır. (Benim) karşılaştırma zamanı.

Aslında ilk blog yazımla başlamak istedim. Haberler geliştiricisi Evet, lütfen Java EE 8’in resmi olarak yayınlanmasını bekleyin. Bunun “Temmuz 2017 Sonu” için planlanmıştı. Ancak bu arada, referans uygulamanın tamamlanmasına daha çok var gibi görünüyor ve bu nedenle Java Enterprise Standard’ın yeni sürümünün Ekim’deki JavaOne’dan önce çıkması beklenemez.

Şimdi (zaten) konuşmamın nedeni, Oracle’ın Java EE’yi açık kaynak topluluğuna teslim etme fikriyle oynadığını duyurmasıdır. Bir dizi şartla donatılmış bu cümle, tartışma için pek çok malzeme içeriyor. Okuyuculardan biri veya diğeri şimdi “Son birkaç günde her şey söylendi” diye düşünecektir. Bu doğru. Bu yüzden gerçeklere girmek istemiyorum, bunun yerine Oracle tarafından planlanan adımın olasılıkları ve riskleri hakkında kişisel bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Onlar kim ve eğer öyleyse, ne kadar?

Ama önce benim hakkımda birkaç söz. Ben, Lars Röwekamp, Thorben Janssen ile birlikte Java konusunu ele alacağım Haberler geliştiricisi Blog başlığında “Adadan Haberler” temsil edildi. Bunu yaparken, profesyonel nedenlerle bir Haberler geliştiricisi-Blogger emekli oldu. İşimin bir parçası olarak (CIO New Technologies, açık bilgi GmbH) Java ortamındaki yeni trendlerle her gün iletişim halindeyim. Amacım, projelerden çok ama çok olumlu ama aynı zamanda kritik izlenimleri toplamak ve bunları blogda paylaşmak.

olasılıklar ve riskler

Ancak konuya geri dönelim: Oracle, Java EE’yi açık kaynak topluluğuna vermek istiyor. Bir rüya gerçek oluyor. Bu rüyanın kabusa dönüşmemesi için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Çünkü açık kaynaklı her şey otomatik olarak başarılı olmaz. Bu özellikle, ilerlemesi – sadece değil aynı zamanda – ilgili öznelerin ticari çıkarlarına da bağlı olan girişimcilik projeleri için geçerlidir.

Olumlu tarafı, Java EE açıldığında güç dengesi değişecek ve dahil olan herkes için gerçek fırsat eşitliği nihayet gerçekleşebilecek. Önceden JSR’ye dahil olan şirketler ve bireyler az çok Oracle’ın isteklerine boyun eğmek zorundayken, gelecekte sadık bir işbirliği mümkün olabilirdi.

Bunun yalnızca uygulama sunucusu satıcıları için değil, tüm Java EE topluluğu için ne kadar önemli olabileceğini, Oracle’ın mevcut Java EE 8 spesifikasyonu dahilinde neredeyse keyfi yön değişikliğini gösterdi. Olumlu örnekle gösterildiği gibi, ilgili herkes için göz ardı edilemez bir motivasyon artışı MicroProfile.io girişiminin.

Ancak, bir açık kaynak varyantı olarak Java EE, yalnızca Oracle tüm Java EE paketini sunmaya istekliyse çalışabilir. Yani mesele sadece spesifikasyonlarla ilgili değil, aynı zamanda referans uygulamayla ve – ve burada önemli hale geliyor – TCK, yani Teknoloji Uyumluluk Kiti ile ilgili. Çünkü yalnızca test paketi açıklanırsa herkes için gerçek fırsat eşitliği olacaktır. sunucu üreticileri. Bu da onların zaman ve finansal taahhütleri için önemli bir motivasyon ve temeldir. Doğal olarak, insanlar ayrıca Java EE içeriğinin daha da geliştirilmesine dahil olurlar. Bununla birlikte, gerçekçi olarak, tüm model nihayetinde büyük oyuncuların çabalarıyla ayakta durur ve düşer. Ve sadece iyilik yapmak istemiyorlar, para kazanmak istiyorlar.

Çok daha çevik bir yaklaşımın ve daha esnek bir lisanslama modelinin beklenebilmesi de güzel. Düzgün bir şekilde organize edilirse, topluluk artık sadece kendi iş modeline dayalı bir şirket olmaktan çıkıp gerçek ihtiyaçlara dayalı olarak geleceğin yönünü belirleyecektir. Ancak bu bağlamda “uygun şekilde organize edilmiş” ne anlama geliyor? Ya da başka bir deyişle, Java EE için doğru açık kaynak topluluğu ne olurdu? Apache Software Foundation ve Eclipse Foundation kesinlikle en iyi adaylardır. Farklı lisanslama modelleri burada ilgi çekici olmalıdır.

Oracle’ın gelecekte Java EE geliştirmeye ne ölçüde katılmaya devam edeceği şu anda tam olarak belli değil. Ticari WebLogic Sunucusunun desteklenmeye devam edeceğine ve Oracle Bulut Java Hizmetlerinin sunulacağına dair açık bir taahhüt vardır. Java EE’nin geleceğini şekillendirmeye ne ölçüde aktif olarak katılmak isteneceği henüz yorumlanmadı. Ancak Oracle’dan kısmi bir geri çekilme sorun olur mu? Pragmatik olarak ifade etmek gerekirse, başlangıçta birkaç deneyimli geliştirici eksik olacaktır. Ancak bu orta vadede kesinlikle telafi edilebilir. Oracle’ın kendi çatalını açması ve böylece ticari olarak başarılı olması sorunlu hale gelir. Bu, yanlış yönde bir sinyal olur ve taklitçileri benzer bir adım atmaya motive edebilir.

Gelecekte Java EE’nin geleceğini bir değil birkaç oyuncu belirleyebilse de, bu herkesin katılacağı anlamına gelmez. Java EE Guardians örneği, birbiriyle açık ve yapıcı bir şekilde ilgilenmenin her zaman kolay olmadığını göstermiştir. Resmi olarak Java EE fikrinin “bekçisi” olarak kurulan, en azından erken dönemlerde, burada nispeten agresif bir kamu imajına sahip Oracle karşıtı bir ligin kurulduğu düşüncesine karşı konulamadı. Bu arada – ve bu da çok olumlu – girişim dahili olarak konsolide oldu ve böylece Java EE topluluğuna gerçek bir katma değer sağladı.

Sonuç olarak, Java EE’nin bir açık kaynak topluluğuna açılması için riskten çok fırsat görüyorum. Katılan herkes için tehlikede olan çok şey var. Hem sunucu satıcıları hem de proje ekipleri, Java EE umuduyla büyük miktarda zaman ve para yatırdı. Gelecek için bu yatırımı güvence altına almak önemlidir. Ortak bir yol bulma şansı yüksektir.

()

Haberin Sonu